Бои
Bubblegum Blue
Пинк розова
Боба Блек
Складирање и RAM меморија6 GB + 64 GB6 GB + 128 GB8 GB + 128 GB
ДимензииВисина: 160,53 mm
Ширина: 75,73 мм
Дебелина: 6,81 мм
Тежина: 157гр
Екран6,55 ”FHD + AMOLED DotDisplay
ПроцесорQualcomm® Snapdragon ™ 732G
Батерија и полнење

4250mAh батерија (тип)

Поддржува брзо полнење од 33W

Камера

64MP примарна камера

Ултра-широк агол камера од 8MP

5MP телемакро камера

Зад видео запис4К | 3840 × 2160 | со 30fps1080p | 1920 × 1080 | при 60fps 1080p | 1920 × 1080 | со 30fps720p | 1280 × 720 | со 30fpsБавно движење на видео: 120fps, 1080p / 720p

16MP предна камера

БезбедностСтраничен сензор за отпечатоци од прстОтклучување на лице за AI
NFC

Поддршка на мултифункционален NFC

Поддржува Google Pay

Мрежа и поврзување

Поддржува двојни нано-СИМ-картички

Поддржува 4G + / 4G / 3G / 2G

Навигација и позиционирањеGPS: L1Глонас: Г1, Галилео: Е1
АудиоДвојни звучници
Аудио репродукцијаПоддржува аудио формати како што се MP3 | FLAC | АПЕ | AAC | WMA | АМР
Репродукција на видеоПоддржува видео формати како MP4 | МКВ | АВИ | WMV | WEBM | 3GP | 3G2 | ASF
СензориСензор за близина | Сензор за амбиентална светлина | Акцелерометар | Жироскоп | Електронски компас | Линеарен мотор
Оперативен системMIUI 12, Android 11
Содржина на пакетотMi 11 Lite | Адаптер | USB кабел C-тип | Адаптер за слушалки од типот Ц до 3,5 мм | Алатка за исфрлање на SIM | Мека кутија | Упатство за корисник | Гарантна картичка
Затвори