Redmi 5 – 2/16 GB – Spec

Previous slide
Next slide

18:9 Екран со целосен дисплеј

Сооднос на екран

Метална изработка во боја

2.5D раб на екранот

Octa-core процесор

Snapdragon 450

5.7″ HD+ дисплеј

HD дисплеј

3300mAh

Долготрајна батерија

1.25μm голем pixel

Неверојатна фотографија со слабо осветлување

Процесор и меморија

Snapdragon 450 1.8GHz max
Adreno 506 
2GB + 16GB
3GB + 32GB
 

*Вистинската слободна меморија и капацитетот може да се разликуваат поради различни фактори. Бидејќи оперативниот систем зафаќа дел од RAM меморијата, вистинската достапна меморија е помала отколку што е наведено. Бидејќи телефонот доаѓа со претходно инсталирани апликации, вистинската големина на складирање е помала отколку што е наведено.

Димензии

Висина: 151.8mm
Ширина: 72.8 mm
Дебелина: 7.7 mm
Тежина: 157 g

18:9 Екран со целосен дисплеј

5.7″ (диагонално)
18:9 сооднос на екран
1440 x 720 HD+ резолуција, 282 PPI, 1000:1 конраст сооднос
450 јачина на светлина
72% of NTSC спектар на боја
Ноќен дисплеј
Режим за читање
Прилагодување на температурата на бојата
Стандарден режим

Батерија

3300mAh(typ) / 3200mAh(min)
Фиксна
5V/2A

Камера и Видео

12MP задна камерa

12MP, 1.25μm голем pixel
5-елементна леќа , ƒ/2.2 отвор
Блиц
PDAF
Појачување на светлина
HDR
Панорама
Режим на забрзување
Препознавање на лик

5MP предна камера

Beautify 3.0
Селфи со тајмер
Препознавање на лик
1080p/720p видео, 30fps

Мрежи и поврзување

Подджува 802.11 b/g/n протокол
 
Подджува 2.4/WIFI Direct / WiFi Display
 
Bluetooth 4.2, Bluetooth HID
 
4G dual SIM:
3-choose-2 hybrid SIM tray
Nano-SIM + micro-SIM or Micro-SIM + micro SD card
2G:GSM:2/3/5/8
3G:WCDMA:1/2/5/8
4G:LET FDD:1/3/4/5/7/8/20
4G:LTE TDD:38/40

Копчиња

Навигација и позиционирање

  • GPS
  • AGPS
  • GLONASS
  • BeiDou

Сензори

  • Proximity sensor
  • Gyroscope sensor
  • Accelerometer
  • Vibration motor
  • Ambient light sensor

Мултимедијална поддршка

Поддржува H.265 / HEVC (главен профил), H.264 (Основно / главно / висок профил), MPEG4 (едноставен профил / ASP) и други видео формати. Поддржува аудио формати како PCM, AAC / AAC / eAAC, MP3, AMR-NB и WB, WAV

Пакетот вклучува

Redmi 5 / адаптер за напојување / USB кабел / гарантна картичка, упатство за користење / SIM алатка  / ултра тенко куќиште

Note: The 18:9 narrow bezel, high screen-to-body ratio screen is considered the new smartphone display standard in the industry. On this webpage, typical smartphones refer to Mi phones. All data points are based on design specifications, lab data and suppliers. Graphics shown are illustrations only and not actual measurements.