Redmi 5A – 2/16 GB – Spec

12.7cm (5) 
(дијалгонално мерен)

HD дисплеј

13MP

Брз фокус со PDA

3000mAh

До 8 дена работа во мирување

Qualcomm® Snapdragon 425 процесор

64-bit quad-core процесор

До 3GB+32GB

До 128GB простор кој може да се зголемува

Двојна СИМ + Dual Standby Подржано од VoLTE

Процесор и Меморија

2GB + 16GB

Snapdragon 425 quad-core 1.4GHz max
Adreno 308 500MHz

Подржува простор кој се зголемува до 128GB (VFAT формат)

3GB + 32GB

Snapdragon 425 quad-core 1.4GHz max
Adreno 308 500MHz

*Реалниот мемориски простор и капацитет може да варират од различни фактори. Поради фактот што некој процент од RAM-от е искористен од оперативниот систем, реалниот капацитет на користење ќе биде помал од капцитетот наведен во описот. Бидеќи оперативната инсталација и преинсталираните апликации земаат дел од просторот, вистинскиот капацитет на слободниот простор ќе биде помал од наведениот

Димензии

Висина:140.4 mm
Ширина:70.1 mm
Дебелина:8.35 mm
Тежина:137 g

Батерија

3000mAh(typ) / 2910mAh(min)

Фиксирана
5V/1A полнење

Камера и Видео

13MP задна камера

Леќа со 5 елементи, ƒ/2.2 апертура
LED со еден блиц
Засилување при слабо светло
HDR
Панорама
Рафален режим
Препознавање на лик
Филтри во реално време

5 megapixel предна камера

ƒ/2.0 голема апартура
Селфи одбројување
Препознавање на лик

Снимање видеа

1080p/720p video, 30fps
720p video capture, 30 fps

Дисплеј

12.7cm (5) (дијалгонално мерен)
HD дисплеј 
1281 x 720 резолуција, 296 PPI, 1000:1 контраст сооднос
72% (typ) / 68% (min) гама на бои

Режим за читање
Подесување на боја на температура

Мрежи и поврузвање

Отвор за Двојна СИМ картичка + Специјален отвор за microSD картичка

Подржува Nano-SIM картичка и microSD expansion memory card

Bluetooth 4.1, Bluetooth HID

801.12 b/g/n, 2.4GHz Wi-Fi
Подржува 2.4 Wi-Fi / Wi-Fi Директ / Подржува Wi-Fi Дисплеј

4G  мрежа

Користење на двојна СИМ:
Кога истовремено се користат 2 СИМ картички, примарната СИМ картичка може да подржува 4G повици, додека секундарната само 2G повици.

2G:GSM 2/3/5/8
2G:CDMA BC0
3G:WCDMA 1/2/5/8
3G:TDS-CDMA 34/39
4G:TDD-LTE 34/38/39/40/41
4G:FDD-LTE 1/3/5/7/8

Копчиња

Навигација и позиционирање

 • GPS
 • AGPS
 • GLONASS
 • BeiDou

Сензори

 • Infrared
 • Accelerometer
 • Proximity sensor
 • Ambient light sensor

Мултимедијална подршка

 • MP4
 • M4V
 • MKV
 • XVID
 • WAV
 • AAC
 • MP3
 • AMR
 • APE

Подржува H.265 / HEVC (Main profile), H.264 (Основен /Главен /Висок профил), MPEG4 (Едноставен профил / ASP) и други видео формати, Подржува аудио формати како PCM, AAC / AAC + / eAAC +, MP3, AMR – NB and WB, APE, WAV

Содржина на пакетот

Redmi 5A, power adapter, USB cable, warranty card, user guide, SIM insertion tool

Note: All data points are based on design specifications, lab data and suppliers. Graphics shown are illustrations only and not actual measurements. Some MIUI features, applications, and services may not be available in all devices or all languages.