Redmi 6 – Spec

Previous slide
Next slide

Redmi 6

Кралот на основните телефони со двојна камера

12MP + 5MP задна двојна камера

Правете спектакуларни портрети со помош на AI

Најновиот 12nm
octa-core процесор

Побрз мултитаскинг

5.45″ Дисплеј на целиот екран

Поголем екран, подобар поглед

Тенок дизајн

Тенок, заоблен дизајн за целосна контрола во вашата рака

3000mAh батерија

Непрекинато работење

2 + 1 слота за картичка

Двојна СИМ картичка и проширен простор

Карактеристики

Helio P22 octa-core процесор,12nm технологија,До 2.0GHz 3GB + 32GB / 4GB+64GB

Просторот може да се прошири до 256GB со microSD

*Mеморијата за користење на корисникот е помала, поради тоа што оперативниот систем користи дел од неа.

Камера

12MP + 5MP AI задна двојна камера

PDAF фазен фокус
ƒ/2.2 апертура леќи
LED блиц
Портрет режим
Beautify
Подобрување на слика при слаба светлина
HDR
Рафален режим
Тајмер на камера
Селекција на сцени

Видео

1080p видео – 1920×1080 – 30fps
720p видео – 1280×720 – 30fps
480p видео – 640×480 – 30fps
Споро видео – 480p – 120fps

5MP предна камера

1.12um пиксели,ƒ/2.2 апертура леќи
Beautify
Портрет режим
HDR
Детектирање на возраст
Тајмер за селфи
AI отклучување со лик

Дисплеј

18:9 целосен екран

5.45″ (мерен дијагонално)
295 PPI,1000:1 контраст (typ)
1440×720 резолуција
Дисплеј на сончева светлина
Ноќен дисплеј
Режим за читање
Авотоматски контраст
Зголемен контаст
Подесување на температура на боја
Стандарден режим

Димензии

Висина: 147.5mm 
Ширина: 71.5mm 
Дебелина: 8.3mm 
Тежина: 146g

Батерија

3000mAh (typ) / 2900mAh (min)

Подржува 5V1A полнење

Поврзување

Двоен СИМ 4G подршка

Подржува двојна нано-СИМ картички и microSD проширување. Двете СИМ картички може да користат 4G податоци симултано.
Кога ги користите двата слота за нано-СИМ картички, било која може да се сетира како примарна картичка. VoLTE HD повициите се подржани на примарната картичка. .

Мрежни бенда

Ги подржува следните бенда на фрекфенции:
GSM (B2/3/5/8)
WCDMA (B1/2/5/8)
TDD-LTE (B38/40)
FDD-LTE (B1/2/3/4/5/7/8/20)

Забелешка: За подршка на 4G мрежа и VoLTE HD повици, контактирајте со вашиот локален провајдер за повеќе информации

Бежична мрежа

Подржува протокол 802.11b/g/n
Подржува 2.4G WiFi / WiFi Direct
Подржува Bluetooth 4.2

Сензор за отисок и копчиња

GPS Навигација и позиционирање

 • GPS
 • AGPS
 • GLONASS
 • BeiDou

Сензори

 • Сензор за отпечаток од прст
 • Мотор за вибрација
 • Сензор за близина
 • Сензор за амбиентално светло
 • Електронски компас

Мултимедија

 • MP4
 • FLV
 • PCM
 • XVID
 • AAC
 • MP3
 • AMR
 • FLAC

Подржани видео формати: H.263, H.264 AVC Основен профил (BP), H.264 AVC Главен профил (MP), MPEG-4 SP Подржани аудио формати: PCM, AAC / AAC+, MP3, AMR–NB and WB, Opus, PCM/WAVE и Vorbis

Содржина на пакетот

Redmi 6 / Адаптер за струја / Микро USB Кабел / Картичка за гаранција / Упатство за употреба / Алатка за вметнување на СИМl

l

*Full Screen Display as used here is an industry term that refers to phones with a high screen to body ratio. Redmi 6’s screen to body ratio is calculated as display area divided by the area of the glass screen.
*Background blurring for the front camera will be added in a future OTA update. For information on update progress, reference the MIUI official website and MIUI stable version updates.
*Unless otherwise indicated on the Redmi 6 product page, all data are obtained from Xiaomi laboratory data, product design specifications and supplier data. The testing data may vary slightly between different test versions and testing environments. All figures shown on the product page are for reference only and may not reflect the actual product.