Redmi 6A – 2/16 GB – Spec

Previous slide
Next slide

Redmi 6A

Кралот на основните паметни телефони

До  2.0GHz процесор со високи перформанси

Произведен со 12nm технологија

5.45″ Дисплеј на целиот екран

Поголем екран, подобар поглед

13MP камера

Направете фотографии во движење со квалитетни детали

AI отклучување со лик

Отклучете со еден поглед

Тенок дизајн

Тенок, заоблен дизајн кој совршено стои во вашата рака

2 + 1 слот за картички

Двојна сим картичка и простор кој може да се зголемува

Карактеристика

Helio A22 Процесор

12nm архитектура
Quad-core A53 структура
Брзина до 2.0GHz
2GB + 16GB
Простор кој може да се зголеми 256GB со microSD

 

*Реалниот мемориски простор и капацитет може да варират од различни фактори. Поради фактот што некој процент од RAM-от е искористен од оперативниот систем, реалниот капацитет на користење ќе биде помал од капцитетот наведен во описот. Бидеќи оперативната инсталација и преинсталираните апликации земаат дел од просторот, вистинскиот капацитет на слободниот простор ќе биде помал од наведениот.

Дисплеј

18:9 Дисплеј на целиот екран

5.45″ (мерен дијагонално)
295 PPI, 1000:1 контраст (typ)
1440×720 резолуција
Дисплеј на сончева светлина
Ноќен дисплеј
Режим за читање
Авотоматски контраст
Зголемен контаст
Подесување на температура на боја
Стандарден режим

Димензии

Висина: 147.5mm
Ширина: 71.5mm
Дебелина: 8.3mm
Тежина: 145g

Камера

13MP задна камера

ƒ/2.2 апертура
PDAF
Стандарден HDR
Засилување при слабо светло
Рафален режим
Избор на сцена

Видео

1080p видео – 30fps
720p видео – 30fps
480p видео – 30fps

5MP предна камера

Портрет режим
Beautify
Стандарден HDR
Отклучување со лик
Селфи одбројување

Батерија

3000mAh (typ) / 2900mAh (min)

Фиксирана
5V/1A полнење

Поврзување

Двојна СИМ 4G подршка

Подржува двојна нано-СИМ картичка и microSD. Двете СИМ картички може симултано да користат 4G податоци. Кога се користат двата нано-СИМ слота, било која картичка може да се подеси како примарна. VoLTE HD повици се подржани од примарната картичка

Мрежи

Ги подржува следните бенда на фреквенција:
GSM (B2/3/5/8)
WCDMA (B1/2/5/8)
TDD-LTE (B38/40)
FDD-LTE (B1/2/3/4/5/7/8/20)

Note: За 4G мрежна подршка и VoLTE HD повици, ве молиме контактирајте го локалниот провајдер за повеќе информации.

Бежична мрежа

Подржува протокол 802.11b/g/n
Подржува 2.4G WiFi / WiFi Direct
Подржува Bluetooth 4.2

Копчиња

GPS навигација и позиционирање

 • GPS
 • AGPS
 • GLONASS
 • BeiDou

Сензори

 • Vibration motor
 • Proximity sensor
 • Ambient light sensor
 • Electronic compass
 • Accelerometer

Мултимедија

 • MP4
 • FLV
 • PCM
 • XVID
 • AAC
 • MP3
 • AMR
 • FLAC

Подржани видео формати: H.263, H.264 AVC Основен профил.(BP), H.264 AVC Главен профил (MP), MPEG-4 SP Подржани аудио формати: PCM, AAC / AAC+, MP3, AMR–NB и WB, Opus, PCM/WAVE, Vorbis

Содржина на пакетот

Redmi 6A / Адаптер за струја / Микро USB кабел / Картичка за гаранција, Упатство за употреба / Алатка за вметнување на СИМ

* Целосен екран терминот како што се користи тука е индустриски термин кој се однесува на телефони со висок екран на телото сооднос. Соодносот екранот н–телото се пресметува како површина на дисплејот поделена со површината на стаклениот екран. * Освен ако не е поинаку наведено на страната на производот Redmi 6A, сите податоци се добиени од лабораториските услови во Xiaomi, како и спецификации за дизајн на производи и податоци за добавувачите. Податоците тука може да се разликуваат малку помеѓу различни верзии на тестирања и средини на тестирање. Сите бројки прикажани на страната на производот се само за прикажување и може да се разликуваат при користење на производ. *Податоците се добиени при тестирање во лабораторија и истите може да варираат при употреба во различни услови