redmi-7a-2gb-32gb-gem-blue
Qualcomm® Snapdragon ™ Octa-core процесор
Високи перформанси за непречено искуство
Заден фотоапарат од 12 MP
Фаќајте спектакуларни фотографии
Звучници со голем волумен
До 20% погласно *
Слот за картички 2 + 1
Складирање до 256 GB може да се прошири
Сертификација на TÜV Rheinland® со ниска сина светлосна модула
Намалува силно светло
Батерија со висок капацитет од 4000mAh
Трае до 19 дена

Екстра големи големини на текст
Прочитајте со леснотија
FM радио без слушалки
Радио во вашиот телефон
Отклучување на лицето
Отклучи со поглед
Заштита од целосна прскање
Како невидлив мантил преку вашиот телефон

Изведба

Процесор Qualcomm® Snapdragon ™ 439


До 2,0GHz
Adreno 505 графички процесор, до 650MHz

2 GB + 32 GB
Најголем достапен за Redmi 7A

2 GB + 16GB / 2GB + 32 GB
Поддржува до 256 GB простор за зачувување

* Вистинската бесплатна меморија и капацитет може да варираат поради различни фактори. Бидејќи оперативниот систем зафаќа дел од RAM меморијата, вистинската достапна меморија е помалку од наведената. Бидејќи телефонот доаѓа со претходно инсталирани апликации, вистинската големина на складирање е помала од наведената.


Камера


АИ камера од 12 MP

Задна камера

12MP камера
PDAF
Големи пиксели од 1,25μm,
АИ Разубави,
Препознавање лице,
отвор f / 2.2
Блесок со еден тон,
Подобрување на слаба осветленост,
Стандарден HDR,
Автоматско HDR,
Режим на пукање

Предна камера

5MP камера,
Замаглување на позадината на АИ,
АИ Разубави,
Препознавање лице,
Тајмер за селфи
Предна камера HDR

Видео

1080p видео, 30 fps
Видео од 720p, 30 fps


Екран


5,45 “HD + приказ на цел екран

Сооднос 18: 9

Резолуција: 1440 x 720, 295 PPI

Контраст: 1000: 1 (тип)

NTSC: 70: 1 (тип)

Поддржува режим на сончева светлина

Поддржува ноќен режим

Поддржува режим на читање

Поддржува прилагодување на температурата на бојата

Стандарден режим за поддршка


Батерија

4000mAh (тип) * / 3900mAh (мин)

Вклучен е полнач за 5V / 2A

Вградена батерија што се полни


Димензии


Висина: 146,30мм

Ширина: 70,41 мм

Дебелина: 9,55мм

Тежина: 165гр


Мрежа и
Поврзаност


Дизајн на слот за картички 2 + 1

Поддржува двојни SIM-картички од различни превозници; Двете картички можат да пристапат 4G конекција истовремено①

Поддржува двојна нано-СИМ картичка + микро-SD експанзија, или картичката може да се постави како примарна картичка.

Поддржува / 4G / 3G / 2G

Поддржува двоен повик SIM VoLTE HD②

 

Белешка 1: Двојната 4G СИМ бара поддршка од локалните телекомуникациски оператори.
Белешка 2: Само одредени региони и телекомуникациските оператори го поддржуваат VoLTE.

Мрежни опсези

GSM                     B2 / 3/5/8
WCDMA             B1 / 2/5/8
LTE-FDD             B1 / 2/3/4/5/7/8/20
LTE-TDD             B38 / 40 

Безжична мрежа

Поддржува протоколи: 802.11 b / g / n
Поддржува 2.4G WiFi / WiFi директен / WiFi дисплеј
Поддржете го Bluetooth 4.2
Поддржува безжично радио


Навигација и
позиционирање


·GPS        ·AGPS          ·Glonass          ·Beidou


Сензори


· Моторни вибрации       · Сензор за близина          · Сензор за околина                · Електронски компас    · Забрзувач             


Мултимедија


· MP4         · FLV         · PCM         · FLAC        · AAC        · MP3        · AMR

Поддржани видео формати: H.263, H.264 AVC Основен профил (BP), H.264 AVC Главен профил (MP)
Поддржани аудио формати: PCM, AAC / AAC +, MP3, AMR-NB и WB, PCM / WAVE Vorbis


Копчиња


Содржина на пакет


Redmi 7A / Адаптер за напојување / Микро USB кабел / картичка за гаранција / Упатство за корисникот / Алатка за вметнување SIM

* Приказ на цел екран како што се користи овде е термин во индустријата што се однесува на телефони со сооднос на висок екран до каросерија. Методите за мерење на соодносот на екранот до телото може да се разликуваат и резултатите може да се разликуваат врз основа на користениот метод.
* Сите споредби со другите телефони и со предводниците на оваа страница се однесуваат на телефоните Xiaomi; Освен ако не е поинаку наведено, сите податоци на оваа страница се добиени од внатрешната лабораторија на Xiaomi. Реалните резултати може да се разликуваат како резултат на разликите во верзијата на софтверот, околината и бројот на моделот; Сите бројки прикажани на страницата со производи се само за повикување и може да не го отсликуваат вистинскиот производ.