Redmi 8 spec.

Вклучува

Qualcomm® Snapdragon™ 439

CPU: 12 nm FinFET, Up to 2.0 GHz; 8x ARM Cortex A53, Octa-core CPU
GPU: Qualcomm® Adreno™ 505 GPU

3GB+32GB / 4GB+64GB

RAM: LPDDR3 933MHz
ROM: eMMC 5.1

Екран

6.22” HD+ Dot Drop display

1520×720 HD+, 270 PPI
19:9 сооднос
1500:1 сооднос на контраст, Сооднос на екранот со целиот апарат 88.84%
NTSC 70.8% (typ)
400 nit (typ) светлина
Прилагодување на температурата на бојата| Стандарден мод | Мод за читање
Поддржува дневен и ноќен мод | Night mode
Corning® Gorilla® Glass 5

Батерија

 

5000mAh(typ)/ 4900mAh (min)

Поддржува брзо полнење со TM 3.0 Технологија и 18W (9V/2A) Брзо полнење
Вклушен 10W (5V/2A) полнач
Type-C порта за полнење
Вградена батерија за полнење

Камера

Задна камера
12MP+2MP AI Двојна камера
Со детекција на фази и ауто фокус
HDR
AI мод за портерати
Препознавање на лице
AI beatutify 4.0
AI детекција на сцени


Предна камера
8MP селфи камера
1.12μm големи пиксели
f/2.0 отвор 
AI beautify 4.0
AI мод за портрет
HDR
Флеш лампа
Селфи тајмер
Препознавање на лице 


Видео
1080p, 30fps
720p, 30fps
720p, 60fps

Отклучување

AI отклучување со препознавање на лице**

Сензор за отклучување со отпечаток од прст
Прстен за отпечаток од не’рѓосувачки челик

Мрежа и поврзување

2 + 1 card slot design

Поддрќува дев СИМ картички; Двете СИМ картички можат да користат 4G симултано①            Поддржува двојна нано СИМ + микро СД експанзија, секој СИМ може да биде примарен.
Поддржува 4G/3G/2G
Подржува двоен СИМ VoLTE HD повикување②

Забелешка: Двојниот 4G СИМ има потреба од услуги од локален оператор и може да не е достапен во секој регион. Забелешка: Само одредени региони и одередени телекомуникациски оператори поддржуваат VoLTE..

Димензии

Висина: 156.5mm
Ширина: 75.4mm
Дебелина: 9.4mm

Порти

USB Type-C порта за полнење

3.5mm порта за слушалки

Навигација и позиционирање

Сензори

 

Мултимедија

Поддржува H.264 (Основен / Главен / Висок профил)、MPEG4 (основен профил / ASP) видео формат,
Поддржува PCM, AAC/AAC+/eAAC+, MP3, AMR-NB, WB, FLAC, APE аудио формати.

Аудио

Висок аудио излез засилен со голем 0.85cc звучник

Пакетот вклучува

Redmi 8 / Адаптер за полнење / TPU case / 5V2A Полнач / USB Type-C кабел / СИМ алатка за вадење / Гаранција / Упатство за употреба