Redmi 8A spec.

Вклучува

Qualcomm® Snapdragon™ 439

CPU: 12 nm FinFET, Up to 2.0 GHz; 8x ARM Cortex A53, Octa-core CPU
GPU: Qualcomm® Adreno™ 505 GPU

2GB+32GB/3GB+32GB/4GB+64GB

RAM: LPDDR3 933MHz
ROM: eMMC 5.1

Екран

6.22” HD+ Dot Drop екран

1520×720 HD+, 270 PPI
19:9 сооднос
1500:1 контраст, сооднос екран-апарат 88.84%
NTSC 70.8% (typ)
400 nit (typ) светло
Поддржува прилагодување на темепратурата на бојата | Стандарден мод | Мод за читање
Поддржува дневен и ноќен мод
Corning® Gorilla® Glass 5

Батерија

 

5000mAh(typ)/ 4900mAh (мин)

Поддржува брзо полнење TM 3.0 Технологија и 18W (9V/2A) Брзо полнење
Вклучен 10W (5V/2A) полнач
Type-C порта за полнење
Вградена батерија за полнење

Камера


12MP Задна камера

Задна камера

Дететксција на фази и авто фокус
HDR
AI мод за портрет
Препознавање на лице
AI beatutify 4.0
AI детекција на сцени

Предна камера

8MP селфи камера
1.12μm големи пиксели
f/2.0 отвор
AI beautify 4.0
AI мод за портрет
HDR
Флеш на екран
Селфи тајмер
Препознавање на лице

Видео

1080p, 30fps
720p, 30fps
720p, 60fps

Отклучување

AI отклучување со препознавање на лице**

Мрежа и поврзување

2 + 1 слот за СИМ картички

Поддржува двојни СИМ од различни провајдери; Двете картички можат да пристапат на 4Г мрежа симултано
Поддржува дуал нано СИМ картички + микро СД експанзија, секоја картичка може да биде примарна.
Поддржува 4G/3G/2G
Поддржува двоен СИМ VoLTE HD повик②

Note 1: Двоен 4G СИМ функционира доколку има поддршка од локалните оператори, и можно е услугата да не е достапна во сите региони.

Мрежен опсег

GSMB2/3/5/8

WCDMAB1/2/4/5/8

LTE-FDDB1/2/3/4/5/7/8/20

LTE-TDDB38/40

Безжична мрежа

Поддрќува протоколи: 802.11 b/g/n
Поддржува 2.4G WiFi / WiFi Direct / WiFi Display
Поддржува Bluetooth 4.2 Поддржува безжично ФМ радио

 

 

Димензии

Висина: 156.3mm
Ширина: 75.4mm
Дебелина: 9.4mm

Порти

USB Type-C порта за полнење

3.5mm порта за слушалки

Навигација и позиционирање

Сензори

 

Мултимедија

 

Поддржува H.264 (Baseline / Main / High Profile)、MPEG4 (simple profile / ASP) видео формат,
Поддржува PCM, AAC/AAC+/eAAC+, MP3, AMR-NB, WB, FLAC, APE аудио формат.

Аудио

Аудио излез со голем аудио бокс 0,85цц

Пакетот содржи

Redmi 8A/Адаптер за полнење/5V2A полнач/ USB Type-C кабел / Алатка за вадење на СИМ / Гаранција / Упатство за употреба