Задна камера

64MP AI Quad Camera

64MP камера со ултра висока резолуција
64MP,0.8μm,1/1.7″CMOS сензор за слики, 1.6μm 4-in-1 Super Pixel, f/1.89,FOV 79°

120° леќи со ултра широк агол
8MP,1.12μm,f/2.2,FOV 120°

2cm ултра-макро леќи
2MP,1.75μm

длабински сензор
2MP,1.75μm

Зум: 10x дигитален зум
Фокус: Детектор на фази| Детектор на контраст

Резолуција на слика: над 9248 x 6936 пиксели
Видео резолуција: повеќе од 3840×2160 пиксели
Single-tone flash

Задната камера вклучува

64MP HD | Ултра ноќен режим | AI детекција на кадар 5.0 | Паметен режим за ултра широк кадар | Корекицја на искривување на ултра широк кадар  | AI режим за Убавина | Режим на пукнатина | Екран на нивоа | Сопствен потпис | Про режим | Режим на портрет | Режим на заматена позадина | 3D Осветлување | Панорама режим | AI слики со висока резолуција | AI Skyscaping*

Видео функции на задната камера

Едитирање на кратки видеа | снимање на видеа со ултра широк агол  | снимање на големи видеа со бавно движење 
960 fps (slow motion video) | Видео разубавување | Фотографија со назначен датум на фотографирање

4K снима30fps
1080P снима60fps / 30fps
720P снима30fps
1080P снима со широк агол30fps
720P снима со широк агол30fps
1080P снима бавно движење (slow motion)120fps
720P снима бавно движење (slow motion)960fps / 240fps / 120fps

Предна камера

20MP Предна камера

20MP,0.9μm,f/2.0

Предната камера влкучува

Панорама селфи | Palm shutter | AI детектор на силуети | Предна камера HDR | корекција на светлина на екранот | препознатливост на лица
AI режим за убавина| AI режим за портрет | AI детекција на кадар | AI режим за осветлување на просторот

Видео функции на предната камера

Функција за Убавина | Кратки видеа (прилагодување на брзина, популарна музика)

1080P снима30fps
720P снима30fps

Процесор

Helio G90T gaming процесор

CPU име: MTK Helio G90T, octa-core gaming процесор
2 x A76 2.05GHz large core
6 x A55 2.0GHz small core
GPU: ARM Mali G76 MC4

Опертивен систем

MIUI 10

Поддржува MI Turbo

Поддржува дефрагментација I/O оптимизација |Поддржува оптмимизација на брзината при стартување на апликации 
Ја намалува брзината за  25% по 18 месеци симултано користење*

 

Поддржува GAME Turbo 2.0

Поддржува комплексна средина за игри (smart system resource management) | Поддржува параметри за сопствени игри | Поддржува параметри за подобрување на екранот при играње;
Поддржува перфомрманси на напредни игри | Поддржува сопствени ограничувања
Поддржува автоматско подесување на светлината, three-finger screenshot и режим за заштита на видот

Капацитет и RAM меморија

6GB + 128GB

Најголема за Redmi Note 8 Pro
RAM: 6GB LPDDR4x 2133MHz dual-channel
ROM: 64GB/128GB UFS2.1 flash storage

Екран

6.53″ Dot Drop Full Screen Display

Резолуција: 2340 x 1080 FHD+
Светлина: 500nit (typ) / 420nit (min)
Контраст: 1500:1 (typ) | NTSC: 84% (typ)
Стандарден режим | Светол режим| Ноќен режим | Прилагодување на температурата на бојата |
256 прилагодливи редови Подржано од TÜV Rheinland
Corning® Gorilla® Glass 5
Заштита од масло и отпечатоци
Поддржува HDR екран

Полнење и батерија

4500mAh(typ)

Вградена батерија за полнење
USB Type-C reversible порта за конекција

Поддржува 18W брзо полнење

Вклучува 18W полнач*

Копчиња

Мрежа и поврзување

двете СИМ картички пристапуваат на 4G симултано

Забелешка: Двојниот 4G СИМ има потреба од услуги од локален оператор и може да не е достапен во секој регион. Забелешка: Само одредени региони и одередени телекомуникациски оператори поддржуваат VoLTE.

 

Мрежа и поврзување

LTE FDD B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B20/B28
LTE TDD: B38/B40
WCDMA B1/B2/B4/B5/B8
GSM: B2/B3/B5/B8

Бежична мрежа

Поддржува протокол: 802.11a/b/g/n/ac
Поддржува 2.4G Wi-Fi / 5G Wi-Fi
Wi-Fi Direct / Wi-Fi Display
Поддржува Bluetooth 5.0П

NFC

Поддржува Google Pay

Димензии

Должина: 161.35 mm
Ширина: 76.4mm
Дебелина: 8.79mm
Тежина: 199.8g

Навигација и позиционирање

GPS/ A-GPS / Galileo/ GLONASS / Beidou

Аудио

1217 X max0.4mm high amplitude ultra-linear speaker

Паметен PA 10V надворешен, висок степен на гласност, 3.5mm приклучок за слушалки

Мултимедија

MP4 | M4V | MKV | XVID | WAV | AAC | MP3 | AMR | FLAC | APE

Сензори

Сензор за далечина | Cензорот на амбиентално светло | Акселерометар | Гироскоп | Електронски компас | Вибрации | Сензор за отпечаток | IR ласер

Содржина на пакетот

Redmi Note 8 Pro / Полнач / Заштитна маска /
USB Type-C кабел / SIM алатка за вадење / Упатство за користење / Гарантен лист