Mi 10 Lite – spec

Технички податоци

Процесор
 • Qualcomm® Snapdragon 65 765G (8 × Kryo ™ 475, до 2,4 GHz)
RAM меморија
 • 6 GB
Тип на екран
 • AMOLED
 • Допир
 • HDR10 +
Дијагонала на екранот
 • 6,57 “
Резолуција на екранот
 • 2400 × 1080 px
Заштита на екранот
 • Corning® Gorilla® Glass 5
Функции
 • Акцелерометар
 • Сензор за светло
 • Сензор за близина
 • Читач на отпечатоци на екранот
 • Двоен GPS
 • Дигитален компас
 • AAC подршка
 • Инфрацрвен далечински управувач
 • Жироскоп
Задна камера
 • 48 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP
Прозорец на задната камера
 • ƒ / 1,79, 1/2 “, 0,8μm, 6P (48 MP)
 • ƒ / 2.2 (8 MP)
 • ƒ / 2,4, 1,75μm (2 MP)
 • ƒ / 2,4 (2 MP)
Функции на задната камера
 • Сензор за длабочина
 • Панорама
 • Двоен LED блиц
 • Градиентер
 • Групна корекција на лице
 • HDR
 • Интелигентно AI слабеење
 • Корекција на изобличување на работ
 • Видео макро
 • Студиско осветлување
 • Заматување на позадината
 • Препознавање на лице
 • Тајмер
 • Режим на филм
 • Ноќен режим 2.0
 • Pro режим
 • Разубавување со AI
 • Видео блог
 • Напредна видео стабилизација
Предна камера
 • 16 MP
Прозорец на предната камера
 • ƒ / 2,25, 1,0 μm, 5P
Функции на предната камера
 • HDR
 • Видео филтри
 • Функција за разубавување
 • Функција за очи
 • 3Д функција за убавина
 • SI микро-подобрувања
 • Поддршка за гестови
 • Студио осветлување SI
 • Селфи панорама
 • Формат на фотографии на цел екран
 • Подобрување на квалитетот на видеото
 • Прилагодување на функцијата SI
 • Тајмер
 • Кинематографски режим
 • Разубавување на АИ
Резолуција за снимање видео
 • 4K @ 30fps
 • 1080p @ 30fps
 • 1080p @ 60fps
 • 1080p @ 120fps
 • 1080p @ 240fps
 • 1080p @ 960fps
 • 720p @ 30fps
 • 720p @ 120fps
 • 720p @ 240fps
 • 720p @ 960fps
Поддржани формати на видео
 • M4V
 • MKV
 • MP4
 • 3G2
 • 3GP
 • ASF
 • AVI
 • WEBM
 • WMV
Светилката за блиц
 • Вграден
Комуникација
 • 4G LTE
 • 5G
 • Wi-Fi
 • Bluetooth 5.1
 • NFC
 • Wi-Fi 2.4G
 • 5G Wi-Fi
 • 802,11 a / b / g / n / ac
 • Wi-Fi Direct
 • Wi-Fi дисплеј
 • Miracast
Поддршка за 5G
 • Да
Поддршка за LTE B20
 • Да
Поддржани бендови
 • GSM: 2/3/5/8
 • WCDMA: 1/2/4/5/8
 • LTE FDD: 1/2/3/4/5/7/8/20/28/32
 • LTE TDD: 38/40
 • Sub6G: n1 / n3 / n7 / n28 / n77 / n78
Навигација
 • GPS
 • Двоен опсег A-GPS
 • BeiDou
 • GLONASS
 • Galileo
 • QZSS
Конектори
 • USB-тип Ц.
 • Излез на слушалки од 3,5 мм
Двојна сим
 • Поддршка за две нано-СИМ-картички, 5G конекција 
Оперативен систем
 • Android 10
 • MIUI 11
Вид
 • Литиум
Капацитет на батеријата
 • 4160 mAh
Брзо полнење
 • Жичен 20 W
Ширина
 • 74,77 мм
Висина
 • 163,71 мм
Дебелина
 • 7,88 мм
Тежина
 • 192 гр
Материјал на извршување
 • Алуминиум
 • Калено стакло
Сертификати
 • TÜV Rheinland
Дополнителни информации
 • 3D рабови
 • Задниот дел на куќиштето е покриен со Corning® Gorilla® Glass 5
Пакет
 • Напојување од 22,5 W
 • Заштитна маска
 • Заштитен екран
 • Игла за SIM
 • Упатство за користење
 • USB кабел тип-C