Mi 10 Pro specifications

Платформа

Qualcomm® Snapdragon™ 865 

Qualcomm® Kryo™ 585, 7 nm технологија за процесирање
CPU фрекфренција:осум јадрен процесор,до 2.84 GHz
Qualcomm’s trifecta дизајн: 1 x 2.84GHz Prime јадро + 3 x 2.42GHz Gold јадро + 4 x 1.8GHz Silver јадро
GPU: Adreno™ 650 GPU
AIE: 5th generation AIE processor

Складирање и RAM

8GB + 256GB

RAM: 8GB

LPDDR5 memory

ROM: 256GB

UFS3.0 складирање

Задна камера

108MP | AI четири камери | 10x хибридно зумирање | 50x дигитално зумирање

108MP примарен сензор

1/1.33”, 0.8μm 4-in-1 to 1.6μm, f/1.69, OIS, 8P леќа

8MP 10x hybrid zoom lens

10x хибридно зумирање, OIS, f/2.0 ,1.0μm големина на пиксел

12MP леќа за портрет

2x оптички зум, 1.4μm големина на големи пиксели 2PD автоматски фокус, f/2.0 

20MP ултра широк агол

До 117° FoV, f/2.2 

 

Сликање со задна камера

Мод за портрет | Замаглување на позадината |Панорама  | Обројувач на време за сликање |Израмнување | Мод за документација |  Препознавање на лице | HDR | AI Разубавување | Поправка на дисторција на слика од ултра широк агол| Препознавање на околина | Осветлување 

 

Снимање со задна камера

Филмска рамка | Macro видео со забавена снимка | Портрет видео | 4K снимање | 960 fps за забавена снимка | 15 секунди кратки видеа | Разубавување  | ShootSteady видео

 

8K снимање30fps
4K снимање30/60fps
1080p снимање30/60fps
720p снимање30fps

 

Видео со забавено снимање

960fps720P/1080P
240fps720P/1080P
120fps720P/1080P

Предна камера

20MP предна камера

Сликање со предна камера

Панорама | Предна камера HDR | Блиц за предна камера |  AI разубавување | AI шминкање |  AI детекција на околина 

Снимање со предна камера

720P30fps/120fps
1080P30fps

Екран

6.67″ AMOLED екран
TUV Rheinland low blue-light цертификат

Резолуција: 2340×1080 FHD+
90Hz 
800 nit (HBM)/500 nit (typ)
Контраст 5000000:1 (typ) | Color Gamut: 100% DCI-P3,
sRGB and NTSC coverage
Corning® Gorilla® Glass 5
.

Батерија и полнење

4500mAh(typ) / 4400mAh(min)*

USB за тип ц порта
Подржува QC4.0+ / PD 3.0 протокол за брзо полнење
65W полнач
PD charging protocol
 
Тројно брзо полнење
50W жичано
30W безжично 
 

Мрежа и поврзување

Една SIM ①
Single Nano-SIM слот

Подржува 5G/4G+/4G/3G/2G ②
Подржува VoLTE HD јавување③
① 5G треба да е подржано од локалниот оператор за да користите
② Не подржува TD-SCDMA, CDMA, EVDO
③ Само некои оператори подржуваат VoLTE.
Подржка за мрежа:
5G: Sub6G: n1/n3/n7/n28/n77/n78
4G: FDD-LTE: 1/2/3/4/5/7/8/20/28/32
4G: TD-LTE: 38/40
3G: WCDMA: B1/B2/B4/B5/B8
2G: GSM: B2/B3/B5/B8
Supports 4×4 MIMO | HPUE | HO RxD
Безжични протоколи: 802.11a/b/g/n/ac/ax
Подржува 2.4G Wi-Fi / 5G Wi-Fi
Подржува 2×2 MIMO, 8×8 Sounding for MU-MIMO, WiFi Direct, WiFi Display, подржува WPA3.
Подржува Bluetooth 5.1, Qualcomm TrueWireless™ Stereo Plus
Подржува AAC/LDAC/LHDC /LLAC
 

Димензии

Висина: 162.5mm
Ширина: 74.8mm
Дебелина: 8.96mm
Тежина: 208 g

Оперативен систем 

MIUI 11

Видео формат

MP4丨M4V丨MKV丨AVI丨WMV丨WEBM丨3GP丨3G2丨ASF
Подржува HDR  за видео