Процесор


Qualcomm® Snapdragon ™ 888
5nm ефикасен процес на производство
CPU: Qualcomm® Kryo 80 680, до 2,84GHz, со технологија Arm Cortex-X1
GPU: GPU на Qualcomm® Adreno ™ 660
AI: 6-GEN AI 
Snapdragon X60 5G модем

Складирање и RAM меморија

12 GB + 256 GB
LPDDR5 + UFS 3.1

Димензии


Висина: 164,3 мм
Ширина: 74,6 мм
Дебелина: 8,38мм
Тежина: 234гр

Екран

QUAD curve  екран

WQHD + 6,81 ”AMOLED DotDisplay
3200×1440, 515 PPI
Сооднос: 20: 9
Однос на контраст: 5.000.000: 1
Опсег на бои: DCI-P3
Осветленост: HBM 900 nits (тип), 1700 nits peak осветленост (тип)
HDR 10+
Refresh rate: 120Hz
Екран AdaptiveSync: 30Hz / 60Hz / 90Hz / 120Hz
Touch: до 480Hz
Поддржува MEMC (трансформирајте ги видеата од 24fps до 48fps, 25fps до 50fps, 30fps до 60fps)
Дисплеј TrueColor: JNCD≈0,38, Делта E≈0,41
1,07 милијарди бои
АИ приказ


DisplayMate A +
Поддржува режим на читање 3.0
360 ° сензори за амбиентална светлина 2.0
Corning® Gorilla® Glass Victus
Сертификација за дисплеј за заштита на очи SGS

Задна камера


50MP камера со широк агол
1,4μm големина на пиксел, 2,8μm 4-во-1 супер пиксел
Големина на сензорот 1 / 1,12 ”
f / 1,95
ОИС
8P леќа
Двојна ISO фузија
HDR
Dual Pixel Pro

Ултра-широк агол камера од 48MP


128 ° ФОВ
f / 2.2
0,8μm големина на пиксел, 1,6μm 4-во-1 супер пиксел
Големина на сензорот 1 /2.0 ”
7P леќа
PDAF


48MP телефото камера

120x дигитален зум, 10x хибриден зум, 5x оптички зум
ОИС
0,8μm големина на пиксел, 1,6μm 4-во-1 супер пиксел
Големина на сензорот 1 /2.0 ”
PDAF

Карактеристики на фотографија на задната камера

Ноќен режим 2.0 + Ултра ноќни фотографии
Capture action

Видео карактеристики на задната камера

Видео со широк агол

8K видео: 24 fps, поддржува HDR 10
4K видео: 60fps / 30fps, поддржува HDR 10+
Видео од 1080P: 60fps / 30fps, забавено движење: 120fps / 240fps / 480fps / 960fps / 1920fps
Видео со 720P: 30fps, забавено движење: 120fps / 240fps / 480fps / 960fps / 1920fps

Телефото-камера / Ултра-широка видео-камера

8K видео: 24 fps
4K видео: 60fps / 30fps
Видео од 1080P: 60fps / 30fps, забавено движење: 120fps / 240fps / 480fps / 960fps / 1920fps
Видео со 720P: 30fps, забавено движење: 120fps / 240fps / 480fps / 960fps / 1920fps

Предна камера

Селфи камера од 20MP 
Селфи во ноќен режим


Видео карактеристики на предната камера
HDR видео
Снимање на видео со предна камера
1080p 1920×1080 на 30fps / 60fps
720p 1280×720 на 30fps
Бавно движење на видео: 120fps, 720p

Батерија и полнење

5000mAh батерија (тип) / 4900 mAh (мин)
Силициумска анода од 2-та генерација
Технологија MTW
Жично брзо полнење 67W / безжично брзо полнење 67W

Оперативен систем

MIUI 12 * базиран на Android 11

Пакетот соддржи


Мобилен телефон / адаптер / заштитна кутија / USB кабел C-тип / тип-C до 3,5 мм адаптер за слушалки / алатка за исфрлање SIM / упатство за корисник и картичка за гаранција

Затвори