Mi 6 – 6GB / 64GB – Spec

Snapdragon 835

10nm процесирачка моќ

5.15″ дисплеј со намален отсјај

Намалени плави зраци

 

12MP + 12MP

Двојна камера со оптички зум

3350mAh(typ)

Целодневна батерија

Заоблен од сите страни

Стаклено или кремачко тело

Процесор и меморија

6GB+64GB

Snapdragon 835, максимум 2.45GHz

Adreno 540 GPU

6GB LPDDR4x 1866MHz 
64-bit Двоканална меморија

64GB простор

6GB+128GB

Snapdragon 835, max 2.45GHz

Adreno 540 GPU 

6GB LPDDR4x 1866MHz
64-bit двоканална меморија

128GB простор

Керамика со 18- каратни златни оквири на камерата

Snapdragon 835, max 2.45GHz

 

Димензии

Висина: 145.17mm

Ширина: 70.49mm

Дебелина: 7.45mm

Тежина: 168g

Тежина (Mi 6 керамика): 182g

Батерија

3350mAh(typ) / 3250mAh(min)
Фиксирана
Брзо полнење 3.0, 18W
USB Type-C конектор

Камера

Двојна камера 

Широк агол

12MP 1.25μm

27mm фокална должина, 
4-axis оптичка стабилизација (OIS)

6-piece lens, f/1.8 aperture

Блиц во две варијанти

Telephoto камера

12MP 1.0 μm

52mm equivalent focal length, Портрет моде со замаглување на позадина
5-делни леќи, f/2.6 отвор

Подджува PDAF технологија
Технологија за во темнина
HDR прилагодување
Панорама
Burst mode
Препознавање по лик

8MP предна камера

Beautify со 36 различни паметни профили
1080p видео јавување со инстантен Beautify
Selfie тајмер
Препознавање на лик 
Огледало

4K видео, 30 fps
1080p видео, 30 fps
720p видео, 30 fps
720p суспорена снимка, 120 fps

Дисплеј

5.15″ (Дијагонално мерен) 
До 600-nit јачина на светлина
1920 x 1080 резолуција, 428 PPI, 1500:1 сооднос
94.4% NTSC спектар на боја

Мод за на сонце
Мод за ноќ
Мод за читање
Прилагодување на топлината
Стандарден мод

Мрежи

Двојна нано СИМ картица

Кога се користат 2 СИМ картички 4г е достапен само на првата картица.

Подджува 802.11a/b/g/n, dual-band wireless network
2×2 802.11ac MU-MIMO Wi-Fi
Wi-Fi Display, Wi-Fi Direct
Bluetooth 5.0, Bluetooth HID

целосен NFC, подджува читање и пишување, картичка емулација, and P2P

Поврзувања
FDD-LTE 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600MHz 
TD-LTE 1900+ / 2300 / 2500 / 2600MHz
WCDMA 850 / 900 / 1900 / 2100MHz
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900MHz

Сензор за отисок и копчиња

Сензор за отисок под стаклото, копче за вклучување, копче за звук, инфцрвен сензор, звучник, усб тип ц и микрофон

ГПС навигација

 • GPS
 • AGPS
 • GLONASS
 • BeiDou positioning

Сензори

 • Гироскоп
 • Акселерометар
 • Сензор за близина
 • Сензор за амбиентално осветлување
 • Хологен сензор
 • Електронски компас
 • Барометар

Подджува

 • MP4
 • M4V
 • MKV
 • XVID
 • WAV
 • AAC
 • MP3
 • AMR
 • FLAC

Подджува H.265 /HEVC (main profile), H.264 (baseline / main / high profiles), MPEG4 (simple profile / ASP), 
и VC-1 (simple / main / advanced profile) видео формати. Поддржува PCM, AAC / AAC+ / eAAC+, MP3,
AMR (NB and WB), FLAC, APE, DSD, WAV и други аудио формати.

Поддржува H.265 /HEVC (main profile), H.264 (baseline / main / high profiles), MPEG4 (simple profile / ASP), 
и VC-1 (simple / main / advanced profile) видео формати. Поддржува PCM, AAC / AAC+ / eAAC+, MP3,
AMR (NB and WB), FLAC, APE, DSD, WAV и други аудио формати.

Пакетот содржи

Mi 6, адаптер, USB Type-C кабел, Type-C to 3.5 mm адаптер за слушалки, корисничко упатство, 
SIM алатка за вадење, и проѕирна заштитна маска.

Забелешка:
Отпорноста на прскање на Mi 6 поддржува само привремена и ограничена изложеност на вода. Mi 6 не поддржува продолжено потопување во течност. Mi 6 не е сертифициран за IP67 и оштетување со течност не е покриено со гаранција. Немојте да го потопите или да се обидувате да го користите Mi 6 под вода. Дополнително, отпоротноста на прскање на Mi 6 може да се намали со текот на времето и со абење. Не гг полнете Mi 6 во влажни услови. Актуелниот оптички зум е 1.93x, но е заокружен на 2. Резултатите ќе се разликуваат во зависност од индивидуалната употреба и условите за тестирање. Над податоците се добиени во внатрешни лабораториски тестови, освен ако не е поинаку наведено, и може да се разликуваат врз основа на околината или условите за тестирање. Сите споредби со други паметни телефони се однесуваат на Ми производи.