Mi 8 Lite – Spec

Previous slide
Next slide

24MP селфи камера

AI детекција на портрети и сцени

6.26“ FHD+ дисплеј

19:9 Дисплеј на целиот екран

Црн финиш кој се прелева и наликува на огледало

Аурора плаво | Полноќно црно

Colors:

12MP + 5MP AI двојна камера

Двоен пискел автофокус, 1.4μm пиксели

Qualcomm® Snapdragon™

660

14nm octa-core процесор

AI шминка

Усовршени слики и видеа                         

Перформанси

Snapdragon™ 660 AIE

Мотор со вештачка интелигенција

Qualcomm® Snapdragon™ 660 AIE octa-core процесор, до  2.2 GHz
Adreno 512 GPU, up to 650 MHz”

6GB + 128GB

најголем можен простор

4GB + 64GB 
6GB + 128GB 
LPDDR4x меморија со двоен канал и EMMC 5.1 простор

* Реалниот мемориски простор и капацитет може да варират од различни фактори. Поради фактот што некој процент од RAM-от е искористен од оперативниот систем, реалниот капацитет на користење ќе биде помал од капцитетот наведен во описот. Бидеќи оперативната инсталација и преинсталираните апликации земаат дел од просторот, вистинскиот капацитет на слободниот простор ќе биде помал од наведениот.

Дисплеј на целиот екран

6.26"

19:9 Дисплеј на целиот екран

6.26″” (мерен дијагонално)
19:9 аспект сооднос
2280 x 1080 FHD+, 403 PPI. 1500:1 контраст
Дисплеј на сончева светлина
Ноќен дисплеј
Режим за читање
Подесување на температура на боја
Стандарден режим

Димензии

Висина: 156.4mm
Ширина: 75.8mm
Дебелина: 7.5mm
Тежина: 169g

Полнење и батерија

3350mAh (typ) / 3250mAh (min)

Подржува QC3.0 брзо полнење
Вклучува 5V2A полнач
USB Type-C излез за полнење
Вградена батерија која се полни

Камера

AI двојна камера

24MP предна камера, Sony IMX 576, 4-in-1 Супер пиксел технологија, 1.8μm големи пиксели
12MP задна камера, 1.4μm големи пиксели, f/1.9 голема апертура, Двоен пиксел авто-фокус
5MP задна камера, SAMSUNG S5K5E8, 1.12μm големи пиксели

Задна камера

“AI двојна камера
Портрет режим со замаглена позадина
Блиц со еден звук
Засилување при слабо светло
HDR подесување
Панорама режим
Рафелен режим
Препознавање на лик
AI Beautify
Видео Beautify
AI студио осветлување (Подржано само преку Галерија)
AI динамичен bokeh”

Предна камера

AI замаглување на позадината
AI детектирање на сцена
AI Beautify 6.0
AI детектирање на 12 категории на сцени
Авто-HDR
Оптимизација на паметно светло
Селфи одбројување
Препознавање на лик
Видео Beautify

Задна камера AI детектирање на сцена

27 категории на предмети*

Видео

60 fps видео

1080p

1920x1080

30 fps видео

720p、1080p、4K

1280x720、1920x1080、3840x2160

30 fps стабилизирано видео

720p、1080p

1280x720、1920x1080

120 fps споро видео

720p、1080p

1280x720、1920x1080

Мрежа и поврзување

Подржува Двојна СИМ картичка и симултана употреба на 4G ①

Подржува  Нано СИМ + Нано СИМ или Нано СИМ + microSD картички. Било која картичка може да се подеси како примарна СИМ картичка.

Note ①: Двојна 4G СИМ бара подршка од локален телеком оператор и можно е да не е достапна во сите региони.
Note ②: Само одредени региони и телеком оператори подржуваат VoLTE.

Бежична мрежа

Supports protocols 802.11a/b/g/n/ac
Supports 2.4G WiFi / 5G WiFi / WiFi Direct
Supports WiFi Display
Supports Bluetooth 5.0

Мрежни бенда

GSM:B2, B3, B5, B8

WCDMA:B1, B2, B4, B5, B8

TDD-LTE:B38, B40

FDD-LTE:B1, B2, B3, B4, B5, B7, B8, B20, B28

Нвигација и позиционирање

 • GPS
 • AGPS
 • GLONASS
 • Beidou

Сензори

 • Сензор за далечина
 • Жироскоп
 • Акцелерометар
 • Електронски компас
 • Сензор за амбиентално светло
 • Мотор за вибрации
 • Сензор за отпечаток од прст

Мултимедија

 • MP4
 • M4V
 • MKV
 • XVID
 • WAV
 • AAC
 • MP3
 • AMR
 • FLAC

Подржани видео формати: H.265 /HEVC (Главен профил), H.264 (Основен/Главен/Висок профил), MPEG4 (Едноставен профил/ASP), VC-1(Едноставен/Главен/Напреден profile)
Подржани аудио формати: PCM, AAC/AAC+/eAAC+, MP3, AMR–NB and WB, FLAC, WAV

Содржина на пакетот

Mi 8 Lite / Адаптер за струја / USB Type-C кабел / Type-C за аудио конвертор / Алатка за вметнување на СИМ /Проsирна заштитна фолија / Упатство за употреба