Mi 9 – Spec

Изглед

Процесор

Qualcomm® Snapdragon™ 855 процесор лидер во класа

CPU име: Snapdragon™ 855, Qualcomm’s лидер во класата процесор на годината
CPU архитектура: Најнов Kyro 485 архитектура со 7nm процес
CPU фрекфенција: 8 – јадрен процесор, up to 2.84 GHz
Qualcomm’s прв трифекта дизајн: 1 x 2.84GHz супер големо јадро + 2.42 големо јадро + 4 x 1 1.80 мало јадро
Подобрени процесирачки (CPU) перформанси: 45% подобрување
Зголемена ефикасност: 40%
Графички процесор (GPU) име: Adreno™ 640
Зголемени графички (GPU) перформанси: 20%
Зголемена ефикасност: 25%+
Прв смартфон чија графика GPU подджува Vulkan 1.1 графички драјвер и процесирачка моќ на ниво на филм
Зголемена компресија на пропусниот опсег, процесирање на сенки и реален HDR рендер и дисплеј
AIE едиција со перформанси: 7th генерација AIE процесор со 3 пати помоќен AI

Оперативен систем

MIUI 10

Поддржува MI Turbo

Нашиот прв телефон кој подджува дефрагментација I/O оптимизација | Поддржува оптимизирање на брзината при вклучување на апликација
Намалено успорување од 35% по 18 месеци од континуирано користење

Подджува GAME Turbo

Подджува подесување на гејмерски перформанси | Поддржува подесување на дисплејот за гејмање | 4D допир на екран за пукачки игри
Зголемени перформанси за гејминг и подобрен екран на допир 

Динамична позадина и дисплеј

Најнов дисплеј кој е секогаш вклучен (Always-On Display*) | Подджува динамична позади која автоматски се менува зависно од локалното време

Подджува ноќен режим

Меморија

6GB+128GB
Како најголема варијанта достапна за Mi 9

РАМ: 6GB LPDDR4x 2133MHz дво канален
РОМ: 64GB / 128GB UFS2.1 флеш меморија

*Вистинската слободна меморија и капацитетот може да се разликуваат поради различни фактори. Бидејќи оперативниот систем зафаќа дел од RAM меморијата, вистинската достапна меморија е помала отколку што е наведено. Бидејќи телефонот доаѓа со претходно инсталирани апликации, вистинската големина на складирање е помала отколку што е наведено.

Дисплеј

6.39″ Samsung AMOLED  Дисплеј на целиот екран*

Резолуција: 2340 x 1080 FHD+ 403 PPI
Јачина на дисплеј (светлина): 600nit (HBM) / 430nit (typ) 
Висок контраст: 60000:1 (min) | Color Gamut: NTSC 103.8% (typ)
Стандарден режим | Режим за сонце 2.0 | Ноќен режим | Прилагодување на топлината на дисплејот | Режим за читање
Corning® Gorilla® Glass 6
Заштитен слој против Анти замастување и анти отпечатоци 
Подджува HDR дисплеј

 

*Xiaomi телефоните имаат заоблен дизајн со благодатно заоблени агли. При мерењето на правоаголникот формиран од најоддалечените краеви на секој агол, екранот има дијагонална должина од 6,39 инчи (вистинската површина на екранот може да биде малку помала). Терминот “Full Screen Display” покажува дека телефонот има висок екран на телото сооднос во споредба со традиционалните Xiaomi телефони. Соодносот помеѓу екранот и телото од 90,7% е добиен од лабораториските податоци на Xiaomi. Методите на мерење може да варираат во рамките на индустријата и резултатите може да се разликуваат.

Задна камера

Sony 48MP ултра широк агол AI тројна камера
Највисок ранг DxO за квалитет

48MP главна камера со Sony IMX586 0.8μm ƒ/1.75 отвор
Поддржува HD видео
12MP телефото камера со 1.0μm ƒ/2.2 отвор
Подджува макро фотографии
16MP Ултра широки леќи со 1.0μm ƒ/2.2 отвор
Подджува фотографирање под голем агол
Зумирање: Троен зум на камера со 2x оптички зум и 10x дигитален зум
Фокус: ласерски фокус | Детекција на контраст
Резолуција на слика: до 8000×6000 пиксели*
Видео резолуција: до 3840×2160 пиксели*

Карактеристики на задна камера – фотографирање

48MP HD | Паметен режим за ултра широки фотографии | Режим за ноќно фотографирање | Портрет режим | Панорама режим | Про режим | Тајмер | Burst режим | Препознавање на лик | HDR | Динамични фотографии | AI Beautify | Корекција на изобличување на ултра широк агол | Корекција на лице за групна слика | Прилагоден воден жиг | Режим на портрет на целото тело | Прилагодување на заматувањето на позадината во режимот на портрет | Детекција на AI сцена на задната камера (30 препознатливи ознаки) | AI блендата на AI | АИ Студио осветлување | AI фотографии со висока резолуција | Месечен режим *

Задна камера – снимање

Видео со 960 fps | 960 fps Паметно аудио спарување | Кратки видеа (прилагодување на брзината, филтри за убавина и популарна музика) | Заден видео на камерата Стабилизирање на видео | Брзо движење | СЛЕДЕЊЕ на движење *

4K снимање видео 60fps / 30fps 1080p снимање 60fps / 30fps 720p снимање 30fps 1080p снимање со успорена снимка 120fps / 240fps / 960fps 720p снимање со успорена снимка 120fps / 240fps / 960fps

 *Третиот најдобар DxO фото резултат во светот “се однесува на DxOMark снимките за смартфоните. За повеќе информации, погледнете на: https://www.dxomark.com; Телефони продадени во првични серии не може да вклучуваат следење на движење или режим на месечината, кој ќе биде додаден подоцна преку ажурирање на OTA. Ажурирањата може да имаат различни стапки на напредок, Ве молиме погледнете го официјалниот MIUI веб-сајт (en.miui.com) за идните изданија.

Предна камера

20MP предна камера со 0.9μm ƒ/2.0 отвор

Карактеристики на предна камера – фотографирање

Предна камера HDR | Корекција на осветленост на предната камера | селфи тајмер | Препознавање на лиг | Магично огледало | Препознавање на возраст

Прилагодување на светлнина во очи | AI Beautify | AI прилагодување на изглед | AI шминка | AI портрет режим | AI детекција на позадина | AI осветлување како во студио | AI одблесок на леќа

Карактеристики на предна камера – снимање

Кратки видеа (прилагодување на брзината, филтери за разубавување) | Видео со Beautify

1080p снимање30fps
720p снимање30fps

Понење и батерија

 

3300mAh (typ) / 3200mAh (min)

Вградена батерија
Реверзибилна конекторска конекторска линија од тип C 
TUV Rhineland Сертифициран безбеден систем за брзо полнење
Првиот безжичен полнач во светот со 20W безжично полнење
WPC стандард за безжично полнење
Qi со среден опсег EPP-сертифициран
Поддржува 27W жично брзо полнење
Поддржува протокол за брзо полнење QC4.0
Вклучува 18W жичен полнач

* Телефонот поддржува QC4 + протоколи за полнење. Во телефонот е вклучен 18W QC3.0 полнач.

Отклучување со допир

Отклучување со отпечаток од прст

Вграден сенсор во екранот со подобрени перформанси


Мрежи и поврзувања

Поддржува употреба на двојна SIM картичка од различни оператори; двете картички можат истовремено да пристапат до 4G конекција. Двојни нано-SIM слотови; Поддржува 4G / 4G / 3G / 2G Поддржува двојна SIM VoLTE HD повик. Забелешка ①: Двојната 4G SIM бара поддршка од локалните телеком оператори и може да не е достапна во сите региони. Белешка ②: Само одредени региони и телекомуникациските оператори поддржуваат VoLTE.

 

Поддржани мрежни бенда

4G:LTE FDD: B1/2/3/4/5/7/8/12/20/28 

LTE TDD:B38/B39/B40
3G:WCDMA:B1/B2/B4/B5/B8
TDSCDMA:B34/B39
CDMA EVDO BC0
2G:GSM:B2/B3/B5/B8
CDMA 1X:BC0
Поддржува 4×4 MIMO | HPUE | HO RxD

Безжични мрежи

Подджува протоколи: 802.11a/b/g/n/ac
Подджува 2.4G Wi-Fi / 5G Wi-Fi / Wi-Fi директ/ Wi-Fi Дисплеј, поддржува WPA3 
Поддржува Wi-Fi 2×2 MIMO технологија, поддржува MU-MIMO
Поддржува Bluetooth 5.0, Qualcomm TrueWireless™ Стерео плус
Поддржува AAC/LDAC/aptX/aptX-HD аудио фрекфенции

NFC

Подджува Android Pay
 

Димензии

Висина: 157.5mm
Ширина: 74.67mm
Дебелина: 7.61mm
Тежина:173g

Навигација и позиционирање

GPS со двојна фрекфенција

Истовремено прима L1 / L5 фреквенција GPS сигнали. Позиционирање системи: GPS: L1 L5 | Галилео: E1 E5a | ГЛОНАСС: L1 | Beidou: B1 A-GPS позиционирано помагало | електронски компас | Безжична мрежа | Мрежа на податоци

Звучник

Ултра линеарен звучник

Гласен аудио излез засилен со Smart PA
Еквивалентно на кутија со голема звучност од 0.9cc
Додадени бас материјали за длабок бас звук

Аудио

MP4 | M4V | MKV | XVID | WAV | AAC | MP3 | AMR | FLAC | APE
 

Видео

Подджува H.265/HEVC, H.264,MPEG4, VC-1,VP8, VP9
Подджува HDR display when playing HDR10 video content

Сензори

Ултразвучен сензор за близина | Сензор за амбиентално осветлување на екранот | Брзинометар | Гироскоп | Електричен компас | Линеарен мотор | IR далечинско управување | Камера со ласерски сензор за фокус

Пакетот вклучува

Mi 9 мобилен телефон
Едноставна маска
Адаптер за напојување
USB тип-C кабел
Тип-C со аудио адаптивен кабел
СИМ алатка за исфрлање
Упатство за корисникот
Гарантен лист