Mi 9T – Spec

Изглед

Процесор

Qualcomm® Snapdragon™ 730 processor

До 2.2GHz
Qualcomm® Kryo ™ 470 процесор
Adreno ™ 618 GPU
До 610MHz
6GB + 128GB
најголем простор за Mi 9T
6GB + 64GB / 6GB + 128GB 

* Достапното складирање и RAM меморијата се помали од вкупната меморија поради складирање на оперативниот систем и софтверот однапред инсталиран во уредот.

Оперативен систем

MIUI 10

Поддржува MI Turbo

Нашиот прв телефон кој подджува дефрагментација I/O оптимизација | Поддржува оптимизирање на брзината при вклучување на апликација
Намалено успорување по 18 месеци од континуирано користење

Подджува GAME Turbo

Подджува подесување на гејмерски перформанси | Поддржува подесување на дисплејот за гејмање | 4D допир на екран за пукачки игри
Зголемени перформанси за гејминг и подобрен екран на допир 
Поддржува автоматска осветленост, екранот со три прсти и режимот за заштита на очите

Динамички приказ

Мулти-боја постојан екран | Поддржува Темно режимI / OПо

 

Екран

6.39 “AMOLED FHD + екран со целосен екран

Резолуција: 2340 x 1080 FHD + 403 PPI
Осветленост: 600nit (HBM) / 430nit (typ)
Висок контраст: 60000: 1 (мин) | Гама во боја: NTSC 103.8% (тип)
Стандарден режим | Сончев режим 2.0 | Ноќен режим | Прилагодување на температурата на бојата
256 редови прилагодлив режим за читање
Corning® Gorilla® Glass 5
Поддржува HDR дисплеј

* Авторизирани VDE:

ID.40049450; Тест Извештај бр.258484-TL1-1; Број на датотеката 5019654-3250-0002
ID.40050054; Тест Извештај No.261771-TL1-1, број на датотеката5025767-3250-0001 / 261771

Задна камера

48MP, AI задна тројна камера

AI Задна тројна камера
Широка камера со ултра висока резолуција од 48MP
1.6μm 4-во-1 супер пиксел, f / 1.75 бленда
Телефото камера од 8MP, 2x оптички зум
1,12 μm, f / 2,4 решетка
13MP, ултра 124,8 ° широкоаголен фото апарат
1.12μm, f / 2.4
Зум: троен фото апарат со 2 оптички зум и 10x дигитален зум
Фокус: Фокс детекција фокус | Фокус за откривање контраст
Резолуција на фотографии: до 8000×6000 пиксели *
Видео резолуција: до 3840×2160 пиксели *
Блесок со еден тон

Функции за фотографирање на задната камера

48MP HD | Ултра-широк агол | Стабилна рачна ноќна фотографија | Заматување на заднината во позадина | Режим на панорама | Про режим | Фото тајмер | Режим на забрзување | Препознавање на лице | HDR | АИ (додавање на Бебе Украси) | AI апликација за  паметно слабеење | Корекција на изобличување на ултра широк агол | Корекција на лице за групна слика | Прилагоден воден жиг | Режим на портрет на целото тело | Прилагодување на заматувањето на позадината во режимот на портрет | Рамка на фотоапарат со целосен екран | Детекција на AI сцена на задната камера (27 препознатливи ознаки) | АИ Студио осветлување | AI слики со висока резолуција

Карактеристики на видео камерите на задната камера

Видео со 960 fps | 960 fps Паметно аудио спарување |Кратка видео монтажа Стабилизирање на видеото | СЛЕДЕЊЕ на движење

4K снимање30fps
1080P снимање60fps / 30fps
720P снимање30fps
1080P slow motion снимање120fps / 240fps / 960fps
720P slow motion снимање120fps / 240fps / 960fps

Предна камера

20MP selfie Pop-up камера

0.8μm f / 2.2 бленда, амбиентална сијалица, сафирно стакло

Функции за фотографирање со предна камера
Panorama selfie | АИ откривање на силуети | корекција на широкоаголна дисторзија | Предна камера HDR | Корекција на осветленост на предната камера | селфи тајмер | Препознавање на лиг | Магично огледало | Препознавање на возраст Прилагодување на светлнина во очи | AI Beautify | AI прилагодување на изглед | AI шминка | AI портрет режим | AI детекција на позадина | AI осветлување како во студио | AI одблесок на леќа | Рамка на фотоапарат со целосен екран | Светло на очите | AI Beautify 

Карактеристики на предната камера

1080P recording30fps
720P recording30fps

Отклучување со отпечаток

Отклучување со отпечаток во екранот

Полнење и батерија

4000mAh (typ) * / 3900mAh (мин.)

Вградена батерија на полнење
USB реверзибилен приклучок за поврзување со тип-C
Вклучува 18W брз полнач
Макс 18W брзо полнење

Мрежа и поврзување

Поддржува употреба на двојна SIM картичка од различни оператори;
двете картички можат истовремено да пристапат до 4G конекцијата
Двоен нано-SIM слот; или картичката може да се постави како примарна картичка
Поддржува 4G + / 4G / 3G / 2G
Поддржува двојен SIM VoLTE HD повик

Забелешка: Двојната 4G SIM бара поддршка од локалните телеком оператори и може да не е достапна во сите региони.
Забелешка: Само одредени региони и телекомуникациските оператори поддржуваат VoLTE.

Поддржани мрежни групи
LTE FDD: B1 / B2 / B3 / B4 / B5 / B7 / B8 / B20 / B28
LTE TDD: B38 / B40
WCDMA: B1 / B2 / B4 / B5 / B8
GSM: B2 / B3 / B5 / B8

Безжична мрежа
Поддржува протоколи: 802.11a / b / g / n / ac
Поддржува 2.4G Wi-Fi / 5G Wi-Fi
поддржува MU-MIMO, Wi-Fi Direct / Wi-Fi дисплеј
Поддржува Bluetooth 5.0, Qualcomm TrueWireless ™ Stereo Plus
Поддршка AAC / LDAC / aptX / aptX-HD / aptX-адаптивни

NFC

Поддржува Google Pay

Димензии

Висина: 156.7mm
Ширина: 74.3мм
Дебелина: 8.8mm *
Тежина: 191гр

* Податоци обезбедени од Xiaomi Laboratories. Мерењето може да варира, вистинските резултати може да се разликуваат.

Копчиња

Навигација и позиционирање

PS / Galileo/ GLONASS / Beidou

Аудио


1217 X ултра-линеарен звучник со максимална амплитуда max0.4mm
Паметни PA 10V надворешни, зголемен притисок, голем волумен
Дизајн со голем звук од 0,9 цм
3.5 милиметарски приклучок за слушалки | HiFi звук | HiRes Audio

Мултимедија

MP4 | M4V | MKV | XVID | WAV | AAC | MP3 | AMR | FLAC | APE

Видео репродукција

Поддржува H.264, MPEG4, VC-1, VP8, VP9
Поддржува HDR приказ при репродукција на HDR10 видео содржина

Сензори

Сензор за растојание | Сензор за амбиентално осветлување во екран | Акцелеметар | Жироскоп | Електронски компас

Содржина на пакетот

Mi 9T / адаптер за напојување / едноставен заштитен капак / USB кабел тип-C / алат за отстранување на SIM / упатство за корисникот Гарантен лист