Mi A2 Lite – 4/64 GB – Spec

Previous slide
Next slide

12MP + 5MP двојна камера

Големи 1.25μm пиксели

4000mAh (typ)

Долг живот на батеријата

FHD notched дисплеј

19:9 аспект сооднос

Snapdragon™ 625

14nm FinFET архителктура

2 + 1 простор за картички

MicroSD подржува до 256GB

Андроид 1

Најновата иновација од Google

Процесор & Меморија

3GB + 32GB / 4GB + 64GB

Qualcomm® Snapdragon™ 625, до0 GHz

Adreno 506 единица за графичко процесирање
Подржува простор до 256GB (VFAT format)

* Вистинската слободна меморија и капацитетот може да се разликуваат поради различни фактори. Бидејќи оперативниот систем зафаќа дел од RAM меморијата и дел од вистинската достапна меморија истата е помала отколку што е наведено. Бидејќи телефонот доаѓа со претходно инсталирани апликации, вистинската големина на складирање е помала отколку што е наведено.

Дисплеј

5.84″ Notched екран

84” FHD+ (1080*2280)

500 nits светлина
432 PPI, 1500:1 контраст сооднос
1080×2280 резолуција 
84% NTSC гама на бои

Димензии

Висина: 149.33mm 
Ширина: 71.68mm 
Дебелина: 8.75mm 
Тежина: 178g

Батерија

4000mAh(typ) / 3900mAh(min)

Фиксирана 
5V2A полнење

Камера

12MP + 5MP AI двојна камера

Подржува PDAF технологија 
ƒ/2.2 апертура
Големи 1.25μm пиксели
AI Портрет режим
Режим за длабочина

5MP предна камера

ƒ/2.0 голема апертура
67.9° леќа со широк агол
HDR
AI подржан портрет режим
Beautify 4.0 
Препознавање на лик

Видео

1080p/720p video, 30fps

Мрежа и поврзување

Двоен СИМ + детектиран простор за microSD картичка

Nano-SIM + Nano-SIM + простор за microSD картичка

Мрежни бенда

Две 4G мрежи не можат да се користат истовремено. 
Кога се користат 2 СИМ картички, 4G подршката е можна само за една од картичките.

Бенда

GSM B2/3/5/8 
WCDMA B1/2/5/8 
FDD-LTE B1/2/3/4/5/7/8/20
TD-LTE B38/40

Бежично

802.11 a/b/g/n 
Bluetooth 4.2
WiFi Директ,WiFi Дисплеј
WiFi 2.4G, WiFi 5G

Сензор за отпечаток од прст и копчиња

Копче за вклучување, глас, сензор за отисок, порта за полнење, зучник, микрофон х2 инфрацрвен читач, аудио порта 

Навигација и позиционирање

 • GPS
 • AGPS
 • GLONASS
 • Beidou

Сензори

 • Инфраред
 • Електронски компас
 • Жироскоп
 • Сензор за отпечаток од прст
 • акцелерометар
 • Сензор за амбиентално светло
 • Сензор за близина
 • Мотор за вибрација

Мултимедијална подршка

 •  MP4 
 • AAC 
 • FLAC
 • M4V
 • AAC+
 • MKV 
 • MP3
 • XVID 
 • AMR

Подржува H.263, H264 (Основен профил /Главен профил), H.264 HEVC, MPEG4 (Едноставен профил / ASP), XVID, ASF/WMV, 3GI, MKV/WEBM, M4V, FLV и други видое формати.
Подржува аудио формати како AAC / AAC + , MP3, AMR – NB and WB, FLAC, MIDI / PCM / WAVE.

Содржина на пакетот

Mi A2 Lite/ Адаптер / USB кабел / Алатка за одстранување на СИМ картичката / Упатство за употреба / Проsирна мека футрола