Mi A2 – Spec

Previous slide
Next slide

12MP + 20MP Двојна камера

Qualcomm® Snapdragon™ 660

Најнапреден processor

Android One**

Најнова иновација од Google**

20MP предна камера

AI – за разубавување

5.99” FHD+

18:9 Голем дисплеј

3010mAh(typ)

Издржлива батерија

Процесор и меморија

4+32GB / 4+64GB / 6+128GB

Qualcomm® Snapdragon™ 660 AIE
Најнапреден процесор со AI мотор

* Достапната меморија и RAM меморијата се помали од вкупната меморија поради складирање на оперативниот систем и софтверот однапред инсталиран во уредот.

Дисплеј

18:9 Голем екран

5.99” големина на екран
2160×1080 FHD+, 403 PPI, 1500:1 сооднос на контрасти

Димензии

Висина: 158.7mm
Ширина: 75.4mm
Дебелина: 7.3mm
Тежина: 168g

Батерија

3010mAh(typ)/ 2910mAh(min)

Фиксирана
5V2A полнење

Камера

20MP AI Камера

Предна камера: 20MP, SONY IMX376; 4-во-1 супер пиксел врз основа на пиксел binning, 2.0μm пиксели; голем f / 2.2 отвор
Задна камера: 12MP, SONY IMX486; 1.25μm пиксели, голем f / 1.75 * отвор
Задна камера: 20MP, SONY IMX376; Техника со 4-во-1 пиксел, 2.0μm пиксели, f / 1.75 * голем отвор

Предна камера

AI портрет
AI-подджран Beautify 4.0
HDR
4500K нежно селфи светло
Тајмер за селфи
Препознавање со лик
Групно селфи

Видео

4K видео снимање 3840×2160 30fps
1080p видео снимање 1920×1080 30fps
720p видео снимање 1280×720 30fps
480p видео снимање 720×480 30fps
Успорена снимка 720p 120fps

Задна камера

AI Двојна камера
Замаглување на позадина во мод за портрет
Блиц со една јачина
Технологија за појачување на светлина
HDR технологија
Панорама моде
Бурст моде
Препознавање со лик
AI Beautify 4.0
Групно селфи

Мрежи и конекции

4G двоен СИМ

Двоен нано СИМ

Двојна СИМ

Само еднен СИМ подджува 4G

* За 4G мрежна поддршка, ве молиме контактирајте го локалниот оператор за повеќе информации.

Бандови

GSM:B2/B3/B5/B8 
WCDMA:B1/B2/B4/B5/B8 
LTE FDD:B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B20
LTE TDD:B38/B40

Бежични мрежи

802.11 a/b/g/n/ac; 
2.4G WiFi/5G WiFi/WiFi директен /WiFi дисплеј;
Блутут 5.0

Сензор за отисок и копчиња

Сензор за отисок, микрофон, приклучот УСБ Тип Ц, Звучник, Копче за глас и копче за вклучување.

Навигација и позиционирање

 • GPS
 •  AGPS
 •  GLONASS
 •  Beidou

Сензори

 • Акцелеметар
 • Е-Кампас
 • Гироскоп
 • Фингер сензор за отисоци
 • Сензор за амбиентално осветлување
 • Хологен сензор
 • Сензор за близина

Поддржува

 • MP4 
 • WAV 
 • FLAC
 • M4V
 • AAC
 • MKV 
 • MP3
 • XVID 
 • AMR

Поддржува H.265 /HEVC (Главен профил), H.264 , MPEG4, and VC-1 (Основен главен и напреден профил) видео формати. 
Поддржува PCM, AAC/AAC+/eAAC+, MP3, AMR–NB иWB, FLAC, иWAV аудио формати

Пакувањето содржи

Mi A2 телефон / Адаптер / УСБ кабел / Алатка за вадење СИМ  / Тип-ц во аудио адаптер/ Упатство за користење / 
Процирна маска

** Спецификациите на камерата прикажани во прилагодувањата на камерата може да се заокружени од вистинската бројка. Консултирајте ја страницата за официјални спецификации на производот за прецизни спецификации на камерата. *** Google и Android One се трговски марки на Google LLC.