Mi A3 – Spec

Трикратна камера со AI од 48MP, Ултра широк агол
32MP AI Selfie камера

Сензор за отпечатоци на екранот
6.088″ AMOLED Dot Drop екран

Andorid One* Овластен
Најнови иновации од Google *

4030mAh (тип) Батерија со многу голем капацитет
Поддржува брзо полнење од 18W

Qualcomm® Snapdragon 665
11nm процесор со високи перформанси

Позади и напред Corning® Gorilla® стакло 5
Издржлив и удобен во рака

Процесор

Qualcomm® Snapdragon™ 665
Octa-core Kryo™ 260 CPU, up tp 2.0 GHz
Adreno™ 610 GPU
11nm FinFET process

Меморија

4GB+64GB / 4GB+128GB
Expandable storage up to 256GB
RAM: Dual channel LPDDR4x
ROM: UFS 2.1 flash storage

* Достапното складирање и RAM меморијата се помалку од вкупната меморија заради складирање на оперативниот систем и софтверот претходно инсталиран во уредот.

Батерија

4030mAh/3940mAh (мин)
Поддржува брзо полнење 3.0 технологија и полнење од 18W
Полнач од 10W во кутија
Порта за полнење Тип-Ц
Вградена батерија што се полни

Задна камера

AI тројна камера, ултра широк агол

Примарна камера од 48MP 
Сензор од Sony
1.6μm 4-во-1 Супер пиксел
Леќи од 6 ƒ / 1,79
Големина на сензорот 1/2 “, PDAF
8MP ултра широк агол на камерата
FOV 118 °, ƒ / 2,2, FF
2MP камера во длабочина
Режим на портрет на АИ

Функции за видео
4K видео, 30fps
1080p, 60fps / 30fps
720p, 30fps
EIS, 1080p, 30fps; 720p, 30fps
Снимање со бавно движење, 720p, 240fps / 120fps; 1080p, 120fps

Откривање на сцена на AI
Открива до 27 различни модови

Предна камера

1.6μm 4-во-1 супер пиксел дизајн
5 леќи, ƒ / 2,0, 79 ° FOV, FF
Отклучување со препознавање на лице
Панорама селфи

Функции за видео
1080p, 30fps
720p, 30fps
Снимање на кратки видеа

Откривање на сцена на AI
Открива до 12 различни модови

Отклучување

Отклучување со отпечатоци директно на екранот
Отклучување на лице

Екран

6.088″ AMOLED Dot Drop екран
Однос 19,5: 9
Екран со HD + (1560 x 720)
Однос на контраст: 60000: 1 (мин)
Гама на бои: NTSC 102,7% (тип) 2,5Д стакло, заоблени агли на екранот
Corning® Gorilla® Glass 5

Димензии

Висина: 153,48мм
Ширина: 71,85мм
Дебелина: 8.475мм
Тежина: 173,8г

Мрежа и поврзување

Двојна СИМ 4G
* Кога користите двата слот за SIM картичка, секоја картичка може да се постави како примарна картичка, која поддржува повик и податоци од 4G + / 4G / 3G / 2G

Мрежни опсези

ГСМ: Б2 / 3/5/8
WCDMA: B1 / 2/4/5/8
TDD LTE: B38 / 40
FDD LTE: B1 / 2/3/4/5/7/8/20/28

 

Поврзаност

Поддржува протоколи: 802.11a / b / g / n / ac
Поддржува 2.4G WiFi / Поддржува 5G WiFi / Поддржува WiFi Direct
Поддржува WiFi дисплеј
Поддржува Bluetooth 5.0

IR далечински

Портови

USB Type-C charging port
3.5mm порт за слушалки

Навигација и позиционирање

 • GPS
 • AGPS
 • GLONASS
 • Beidou

Сензори

 • Gyroscope
 • Accelerometer
 • Proximity sensor
 • Electronic compass
 • Vibration motor
 • IR blaster
 • Ambient light sensor

Мултимедија

 • MP4
 • M4V
 • MKV
 • XVID
 • WAV
 • AAC
 • MP3
 • AMR
 • FLAC

Поддржува H.264 (Baseline / Main / High profile), MPEG4 (Simple profile / ASP) и други видео формати.
Поддржува аудио формати како што се PCM, AAC / AAC + / eAAC +, MP3, AMR – NB и WB, FLAC, WAV.

Аудио

Голема на звучници 0,915cc
Аудио излез засилен со Smart PA

Содржина на пакет

Mi A3 / адаптер / USB кабел / алатка за исфрлање СИМ / Упатство за корисникот /  Гаранција

Белешки:
* Сите податоци на оваа страница во врска со полнењето и траењето на батеријата се добиени од лабораториите Xiaomi. Реалните резултати може да варираат во зависност од разликите во верзијата на софтверот, околината и телефонскиот број и може да не го одразуваат вистинскиот производ.
* 4030mAh се однесува на типичната вредност на капацитетот на батеријата на Mi A3. Пакувањето на телефонот вклучува полнач од 10W; телефонот поддржува брзо полнење од 18W. За оптимална ефикасност на полнењето, полначот 18W може да се купи одделно.
* Сликите на оваа страница се само илустрации и може да не го отсликуваат вистинскиот производ.
* Вистинската бесплатна меморија и капацитет може да варираат поради различни фактори. Бидејќи оперативниот систем зафаќа дел од RAM меморијата, вистинската достапна меморија е помалку од наведената. Бидејќи телефонот доаѓа со претходно инсталирани апликации, вистинската големина на складирање е помала од наведената.
* Податоците за сензорот за отпечатоци се во споредба со технологијата за препознавање отпечатоци од петта генерација.