Mi Laser Projector 150″ – Overview

Mi Laser Projector 150″

Улта кратка дистанца за проектирање, 

масивен екран за вашиот дом

Ултра кратка дистанза за проекција
и можност за прикачување на ѕид,

Огромна површина на проекција до 150”,

ALPD 3.0 технологија со ласерска светлина,

Висока прецизност на боја и осветленост. 3000:1 контраст,

Извор содржина исто како со Mi TV*

Освено прво место и награда за добар дизајн во 
Јапонија во 2017 

Овие награди од Japan Good Design Award, iF Design Award, Red Dot Award и IDEA Award се познати како четри глобални и престижни награди за дизајн.

Ова е прв проектор со ултра-кратка дистанца на проектирање со напредно ласерско прикажување (ALPD), кој нуди до 150 инчи слики со целосен HD квалитет со оддалеченост од 50 сантиметри, со 1500 лумени и квалитет на контрастот од 3000: 1 и животниот век на производот до 20.000 часа. За да се задоволот корисничките потреби за дизајн, високотехнолошкиот производ користи компактен, минималистички “кутија” дизајн и внимателно ја одржува конзистентноста помеѓу стилот на домот и дизајнот на блутут далечинскиот управувач. Контролирајте го уредот од секој агол од собата. Помошникот за гласовно бирање брзо ќе ги пронајде вашите омилени програми и други интерактивни содржини.

–  Good Design Award Judging Panel

Огромен екран во вашиот дом

Претворете го вашиот дом во приватно кино

Едноставно прилагодете ја големината на сликата од 80-150 инчи. 

Ултра кратка дистанца

Користи дизајн со ултра-кратко фрлање со објектив од 0.233:1 за да ги отстрани непријатностите на проекцијата на долги растојанија потребни за традиционалните проектори. Ми ласерскиот проектор може да биде поставен од 5cm до 50cm од површината на екранот на вашиот ТВ-кабинет или монтиран на ѕид. Нема потреба да се справувате со тешка инсталација или прекинување на зракот додека гледате.

Квалитет како во кино

Ласерскиот проектор Xiaomi има контраст од 3000: 1, споредлив со она што се наоѓа во комерцијалните кина. Со сооднос на црвено светло до 16-18%, боите се живописни и светли.

ALPD 3.0 ласерскa технологија на светлина 

Карактеристики на новата ласерска технологија ALPD 3.0 од страна на Appotronics *, кој води на пазарот во однос на боја на екранот, контраст и осветленост. Не само што сликите се светли и јасни, ALPD 3.0 ни овозможува да го подобриме животниот век на производот и да ја намалиме големината на машината.

* Апотоникс е водечки светски иноватор за ласерски фосфорни технологии со висока осветленост. Повеќе од 3.000 театри ја користат оваа технологија во целиот свет.

85%+ NTSC опсег на боја

Широк опсег на бои

Бојата е важен дел од целата  површина на проекциониот екран. Ако опсегот на бои е премногу мал, проекторот не може да ги прикаже вистинските бои на филмот. Ласерскиот проектор Xiaomi користи иновативна петстепена технологија за боја на тркала за проекции на црвено светло од 16-18% *. Опсегот на бои на NTSC од 85% обезбедува богата и точна репродукција на боите.

* Стандардните проектори (на десната страна) вообичаено користат
три или четири степени бои. Нивото на црвена светлина
кај овие проектори паѓа и под 10%

3000:1 контраст

Дури и потемните сцени се јасни

Честопати се жалиме дека може да биде тешко да се забележат важни детали во кино бидејќи темните фотографии не се прикажани јасно. Ласерскиот проектор Xiaomi има одличен контраст од 3000: 1, дури и повеке од  стандардот 2000: 1 во кината. Исто така, има резолуција од 1920×1080 и поддршка за HDR, па деталите се јасни, дури и во темнина.

5000 лумени осветленост

Проекторот дава светлина до 5000 lumens.
До 15-18fL*, Споредено со стандардите во кино. 

 *fL претставува кинескиот стандард за мерење на осветленост. Освелување од 14 fL е генерално прфатена за 2D кино проекции во кина, и 4.5 fL за 3D проекции.

TI DLP технлогија со дигитално процесирање на светлина

Карактеристики DLP дигитална технологија за обработка на светлина од Texas Instruments. Оваа технологија е базирана на чипот DMD за визуелен дигитален информативен екран. Користејќи ја оваа технологија, Xiaomi Laser Projector може да ја прикаже сликата појасно и сликовито. Во исто време, деталите на сликата се живописни со висока стапка на обновување.

5.4um пиксел DMD чип

2.07 милиони рефлектирачки леќи, 
така што секој дел од големиот екран е јасен и чист.

Чипот има повеќе од 2.07 милиони 5.4ум рефлектори, секој како мала огледало што фрла ± 17 ° независно со брзина од 16.66 милиони циклуси во секунда, конвергенција на различните бои на зракот врз ултра-кратки фокални ласерски леќи за висока -додека за доживување на дефиницијата.

Лампа со голема тајност

Секојдневно гледајте филмови

Appotronics ALPD 3.0 технологијата овозможува гледање на содржина и преку 25000 часови, тоа е отприлика како да изгледате 10000 филмови.

Два стандардни + два звучника со висока фрекфенција

Mi TV ексклузивен звучен систем

Добрата слика треба да биде придружена и со добар звук. Ласерскиот проектор Xiaomi е опремен со ист сопствен систем за звучници развиен за Mi TV, со вградени два звучници со полн фреквентен звук со два со висок тон. Проекторот има уникатна инверзна звучна цевка и поддржува DOLBY, DTS двојно декодирање, така што ќе можете да имате аудио-визуелно доживување на ниво на кино во вашиот дом.

Сензор против
директно гледање

Овој сензор ќе ги заштити вашите очи доколку случајно погледнете директно во светлината

Принципот за прикажување на проекција од рефлексија помага да се намали ефектот на замор и човечкото око на зрачење. Објективите од двете страни имаат инфрацрвен сензор, така што уредот автоматски може да го открие пристапот на човечкото тело и да ја намали светлината на проекционата проекција на минимум за да ги избегне директните ласерски зраци во човечкото око.

Најнов моќен
систем за ладење

Ефикасно ладење за
продолжен животен век на уредот

Нема потреба да се грижите за прегревање или безбедноста поради долга употреба на ласерскиот проектор Xiaomi. Новиот систем за ладење, опремен со три големи вентилатори, модули дизајнирани со специјални воздушни канали за оптимизирање на протокот на воздух, како и топлинска цевка со конвергенција на топлина која што брзо и ефикасно ја отфрла топлината.

Инзвонредно чист и заоблен дизајн

Стил кој ќе се вклопи во секој дом

Ласерскиот проектор Xiaomi, како и другите производи од Mi Smarthome, има елегантна бела надворешна површина за чист и деликатен ефект. Уредот има отпечаток од 15-инчен лаптоп, и карактеристики заоблени агли за безбедност.

Многу начини
за поврзување

Големи можности за поврзување
со најразлични уреди

Ласерскиот проектор Xiaomi има вкупно 10 експанзивни интерфејси. Компјутер, звучници, микрофон, конзолите за играње итн. Можат да бидат поврзани со овој проектор за да ги задоволат вашите потреби за забава.

Нов дизајн на
далечинскиот управувач

Користени исти матерјали како
оние за изработка на проекторот

Нема потреба да се грижите за прегревање или безбедноста поради долга употреба на ласерскиот проектор Xiaomi. Новиот систем за ладење, опремен со три големи вентилатори, модули дизајнирани со специјални воздушни канали за оптимизирање на протокот на воздух, како и топлинска цевка со конвергенција на топлина која што брзо и ефикасно ја отфрла топлината.

*Податоците се добиени при тестирање во лабораторија и истите може да варираат при употреба во различни услови