Mi Max 2 – Spec

6.44″ 
Дисплеј

Целосно метално тело
Одличен на допир

4GB + 64GB
Snapdragon 625

5300mAh
Батерија со голем капацитет

Large pixels
Sony IMX386 sensor

Stereo effect
Два звучника

Процесор и меморија

4GB + 64GB / 4GB + 128GB

8 јадрен Snapdragon 625 процесор, макс 2.0GHz

14nm FinFET, високи перформанси и ефикасност на потрошувачка на батерија

Adreno 506 графика 650MHz

До 128GB дополнителна меморија

Батерија

5300mAh(typ) / 5200mAh(мин)*

Брзо полнење 3.0 + паралелно полнење

9V / 2A

Зборување 57 часа 
Видео 18 часа 
Гејминг 9 часа
Аудио 10 часа
Читање 19 часа
Навигација 21 часа
     

Дименазија

Висина:174.1mm

Ширина:88.7mm

Дебелина:7.6mm

Тежина:211g

Камера и видео

12MP rear camera

f/2.2 отвор
Големи леќи 1.25μm 
Блиц во 2 нијанси
PDAF аутофокус
Засилена светлина во мрак
HDR технологија
Панорама режим
Режим за брзо фотографирање
Препознавање на лик
Инстантни филтери при снимање

5MP предна камера

“Beautify” со 36 паметни профили
f/2.0 отвор, 85° широк агол
Инстантни филтери при снимање
Селфи тајмерПрепознавање на лик

Видео

4K / 1080p / 720p видео, 30 fps
720p успорено видео, 120 fps

Дисплеј

6.44″ (дијагонално)
450nit*
1920 x 1080 resolution, 342 PPI, 1000:1 contrast ratio
72 NTSC опсег на боја
Режим за сонце
Режим за ноќ
Режим за читање
Прилагодување на топлината на боја на дисплеј

Поврзување

Слот за картички

3 од 2 хибриден СИМ отвор 
Поддржува нано-SIM, микро-SIM, или Микро СД картичка

 

4G
Поддржува 4G+/4G/3G/2G на компатибилни мрежи

Мрежни бенда

 

WiFi

Поддржува 802.11a/b/g/n/ac протоколи

Поддржува 2.4/5G WiFi / WIFI директ / WiFi дисплеј

Поддржува блутут 4.2/HID 
Поддржува MU – MIMO

ГПС и позиционирање

GPS ·

AGPS ·

GLONASS ·

BeiDou позиционирање

Сензори

Инфрацрвен сензор
амбиентално светло
Гироскоп
Хол сензор
Акцелеметарски сензор Отпечаток од прст
Сензор за близина

Мултимедија

  • MP4
  • M4V
  • MKV
  • XVID
  • WAV
  • AAC
  • MP3
  • AMR
  • FLAC

Поддржува H.265 /HEVC (главен профил), H.264 (основен / главен / висок профил), MPEG4 (едноставен профил / ASP), и VC-1 (едноставен / главен / напреден профил).

Поддржани аудио формати: PCM, AAC/AAC+/eAAC+, MP3, AMR-NB/WB, FLAC, APE, DSD, и WAV.

Пакетот содржи

Mi Max 2 мобилен телефон
Полнач за батерија
Алатка за вадење СИМ картичка
УСБ Кабел
Гаранција