Mi MIX 3 – Specs

93.4% сооднос дисплеј –
конструкција 6.39″
Голем дисплеј, речиси на целата површина

Одличен за вечерни фотографии 
Стабилни и одлични ноќни фотографии

24MP + 2MP Предна камера
Видео како во живо
Замаглување на позадина

Qualcomm® Snapdragon™ 

845 лидер во перформансите

Мултифункционален лизгач
Целосно нов тип на екран

960 fps успорена снимка

12MP + 12MP rear camera
Високо осетлива AI двојна камера

10W безжичен полнач
Вклучен во пакувањето

Карактеристики

 
 

Qualcomm® Snapdragon™ 845 AIE процесор – лидер во категорија

Snapdragon™ 845, up to 2.8GHz

Adreno 630 GPU, up to 710MHz

6GB + 128GB

LPDDR4x двоканална меморија и UFS 2.1 простор

*Вистинската слободна меморија и капацитетот може да се разликуваат поради различни фактори. Бидејќи оперативниот систем зафаќа дел од RAM меморијата, вистинската достапна меморија е помала отколку што е наведено. Бидејќи телефонот доаѓа со претходно инсталирани апликации, вистинската големина на складирање е помала отколку што е наведено.

Дисплеј

 
 
 

6.39″ Samsung AMOLED дисплеј

19.5:9 сооднос на екран

6.39 inch дисплеј (дијагонално мерено) и 19.5:9 основен сооднос.
2340 x 1080 FHD+, 403 PPI, 60000:1 (min) сооднос на контраст, NITSC 103.8% (typ)
Поддржува секогаш уклучен дисплеј
Режим за на сонце
Вечерен режим
Режим за читање
Прилагодување на температурата на сликата
Стандарден режим
430nit (typ) јачина на светлина на екран, 600nit (HBM)
Подджува HDR дисплеј

Димензии

Висина: 157.89mm
Ширина: 74.69mm
Дебелина: 8.46mm
Тежина: 218g

Полнење и батерија

 

3200mAh (typ) / 3100mAh (min)

Подджува QC4+ жичано брзо полнење
USB Type-C двонасочен конектор за полнење
Вградена батерија
Поддржува 18W QC 3.0 полнење и вклучува 10W безжичен полнач

Камера

 

AI двојна камера

24MP предна камера: SONY IMX 576, 4-in-1 Super Pixel, 1.8μm големи пиксели
2MP предна камера: OC0A10, 1.75μm големи пиксели
12MP задна камера: SONY IMX363, 1.4μm големи пиксели, f/1.8 large aperture, двоен пиксел автофокус 
12MP задна камера: Samsung S5K3M3+, 1.0μm pixels

 

Задна камера

AI двојна камера
Портрет режим со замаглување на позадината
Автофокус со двоен пиксел
Стабилизатор на слика со 4 оски
Блиц со една температура на боја
Засилување при мала светлина
HDR imaging 
Панорама фотографии 
Препознавање на лик
Персонализиран AI Beautify
Видео на задна камера со beautify
960 fps при снимање со успорена снимка

Предна камера

Предна камера со автоматско-HDR
Предна камера со корекција на светлина
Селфи тајмер
Препознавање на лик 
Магично огледало
Видео стабилизација
Видео на предна камера со Beautify
AI одблесок на очи
AI Портрет режим
AI Детекција на сцена
AI Бјутифај
AI Инстантно замаглување на позадина на видео
AI студиско светло
AI динамечен bokeh
AI шминка

 

Задна камера AI детекција на сцена

Детектира 27 категории на позадина
AI динамичен bokeh
AI студиско светло
AI специјални ефекти
AI супер резолуција

Видео

4K снимање:60fps / 30fps
1080p снимање:60fps / 30fps
720p снимање:30fps
1080p успорена снимка снимање:120fps / 240fps / 960fps
720p успорена снимка снимање:120fps / 240fps / 960fps

Мрежи и поврзувања

 
 

SПодджува користење на 2 СИМ картички од различни оператори
двете картички можат да користат 4G конекција истовремено. 

Двоен нано СИМ, било која картичка може да се сетира како примарна.

Подджува 4G+/4G/3G/2G
Подджува двоен СИМ VoLTE HD повици

Note ①: Двојната 4G SIM бара поддршка од локалните телеком оператори и може да не е достапна во сите региони.
Note ②: Само одредени региони и телекомуникациските оператори поддржуваат VoLTE.

 

Wireless мрежа

Подджува протоколи: 802.11a/b/g/n/ac
Подджува 2.4G Wi-Fi / 5G Wi-Fi / Wi-Fi Direct
Подджува Wi-Fi 2×2 MIMO технологија, подджува MU-MIMO
Подджува Wi-Fi дисплеј
Подджува Bluetooth 5.0
Подджува NFC
ПодджуваAAC/apt/aptX-HD аудио фрекфенции

 

Типови на конекција

4GFDD-LTE
TDD-LTE
B1 / B2 / B3 / B4 / B5 / B7 / B8 / B12 /B13 / B17 /
B18 / B19 / B20 / B25 / B26 / B28 / B29 / B30 / B66
B34 / B38 / B39 / B40 / B41 (2496MHz – 2690MHz)
3GWCDMA
TD-SCDMA
CDMA EVDO
B1 / B2 / B3 / B4 / B5 / B6 / B8 / B9 / B19
B34 / B39
BC0 / BC1 / BC6 / BC10
2GGSM
CDMA 1X
B2 / B3 / B5 / B8
BC0 / BC1 / BC6 / BC10

LTE B41 4 антена, подджува  4×4 MIMO 

Сензор за отисок и копчиња

 
 
 

Микрофон, сензор за отисок, смалување на глас, зголемување на глас, усб тип ц, звучник, АИ копче и слод за сим картичка

Навигација

 
 • GPS:L1+L5
 • Galileo:E1+E5a
 • QZSS:L1+L5
 • GLONASS:L1
 • Beidou:B1

Сензори

 

Ултрасоничен сензор за далечина, Жироскоп, Акселерометар, Електронски компас, Сензор за амбиентално осветлување, Вибрационен мотор и Сензор за отпечатоци.

Мултимедија

 
 
 • MP4
 • M4V
 • MKV
 • XVID
 • WAV
 • AAC
 • MP3
 • AMR
 • FLAC
 • APE

Пакетот вклучува

Mi MIX 3 / Заштитна маска / Понач / Xiaomi безжичен полнач / USB Type-C кабел / Type-C  ковертер во аудио / Алатка за вадење СИМ / Гаранција / Упатство