Mi note 10 spec.

Процесор

Qualcomm® Snapdragon™ 730G процесор
CPU: Qualcomm® Snapdragon™ 730G
CPU архитектура: Qualcomm® Kryo™ 470
CPU фреквенција: Окта кор процесор, до 2.2 GHz
GPU: Adreno™ 618 графички процесор до 700 MHz

Капацитет и РАМ

6GB+128GB
Најголем достапен за Mi Note 10*
RAM: 6 GB LPDDR4x
Флеш капацитет: 128 GB телефонски капацитет

Задна камера

AI Задна пента камера
108MP

Samsung HMX, 108 MP, 0.8 μm, 1/1.33″, f/1.69 отвор, FOV 82°, 1.4μm 4-in-1 Супер пиксел, OIS

12 MP портрет камера

1.4 μm, ƒ/2.0, 2x оптички зум

20 MP, 117° камера со широк агол

1.12 μm, 1/3″ сензор, f/2.2 отвор, AF, 5 пара леќи

5 MP ултра теле-фото камера, f/2.0, OIS

10x хибрид зум, 50x дигитален зум, ƒ/2.0, OIS

2MP макро камера

1.75 μm големина на пиксел, AF

Фокус: Ласерски фокус | Фокус за детекција на фази | Фокус за детекција на контраст
Фото резолуција: повеќе од 12,032×9024 пиксели*
Видео реолуција повеќе од 3840×2160 пиксели*
Четири рефлектори, вклучително и двојни меки светла и двојни флеш светла

Задната камера вклучува:

108 MP HD | Паметен ултра широк агол | Месечев мод | Стабилна рачна ноќна фотографија | Замаглување на позадината на режимот за портрет
Панорама | Про мод | Фото тајмер | Левел мод | Burst мод | Препознавање на лице | HDR
Динамични фотографии за АИ Beautify | АИ паметно истенчување| Корекција на искривување на раб со ултра широк агол | Корекција на групна фотографија
Custom печат| Full body портрет | Прилагодување на заматувањето на позадината на режимот на портрет | Full-screen рамка на камера | Задна AИ камера за детекција на сцени (27 препознатливи АИ пламени леќи | AИ студио осветлување | AИ фотографии со висока резолуција

Задна видео камера вклучува:

960 fps видео со споро движење | 960 fps смарт аудио поврзување | Едитирање на кратко видео
Снимање со задна камера | Beautify | Стабилизација на видео | Тракинг на видео слики

4K снимање 30fps
1080P снимање 60fps / 30fps
720P снимање 30fps
1080P споро снимање 120fps / 240fps
720P споро движење
снимање 120fps / 240fps / 960fps

Предна камера

32 MP селфи камера
1.6 μm, 4-in-1 супер пиксел, f/2.0 отвор

Предната камера вклучува:

Панорама селфи | Бленда | AИ детекција на силуета | корекција на искривување на широк агол | Предна камера HDR | Корекција на светлина на дисплеј | селфи тајмер | препознавање на лице | Магично огледало | Препознавање на возраст | Рамка на целиот екран | Светлина на око | AИ Beautify | AИ прилагодување на функции | AИ шминка | AИ портрет | AИ детекција на сцена | AИ студиско осветлување

Видео на предна камера вклучува:
1080P снимање 30fps
720P снимање 30fps

Екран

6.47″ 3D закривен AMOLED екран
Резолуција : 2340 x 1080 FHD+, 398 PPI
Светло : 600 nit (HBM) / 430 nit (typ)
Висок контраст : 400000:1 (min) |Гама на боиt: DCI-P3
Стандарден мод | Сончев мод 2.0 | Ноќен мод | Корекција на температура на екран
TÜV Rheinland® низок blue light мод
Corning® Gorilla® Glass 5
Поддржува HDR 

Препознавање на отпечаток

Отклучување со отпечаток од прст на екранот

Оперативен систем

MIUI 11


Поддржува Mi Share
Поддржува споделување на слики, фајлови, и апликации преку wireless 
Поддржува Mi Doc Viewer
Формати кои ги поддржува: *.doc, *.docx, *.ppt, *.pptx, *.xls, *.xlsx, *.pdf, *.wps, and *.txt
Поддржува Wireless Printing
Поддржува Gaming Toolbox 2.0
Поддржува размена помеѓу различни мрежи, има можност за да блокира пораки,
и поддржува одговарање на повици во позадина без да ја прекинувате сесијата за игри.

Полнење и батерија

5260 mAh (typ)*/ 5170mAh (min)
Вградена lithium-ion polymer батерија
USB Type-C порта за конекција
Поддржува 30 W полнење. Поакувањето вклучува 30 W полнач

Мрежи и поврзување

Двоен Nano-SIM слот; секоја СИМ може да биде примарна
Поддржува 4G+/4G/3G/2G


Поддржува двоен СИМ VoLTE HD повик②Поддржува разни мрежни опсези
GSM: B2/B3/B5/B8
WCDMA: B1/B2/B4/B5/B6/B8/B19
FDD-LTE: B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B18/B19/B20/B26/B28
TDD-LTE: B38/B40


Wireless мрежни протоколи: 802.11a/b/g/n/ac
Поддржува 2.4G Wi-Fi / 5G Wi-Fi
Поддржува Wi-Fi Direct / Wi-Fi Display
Поддржува Bluetooth 5.0
Поддржува AAC/LDAC/aptX/aptX-HD/aptX-adaptive

Мултифунцкионален NFC

Поддржува Google Pay

Димензии

Висина: 157.8 mm
Ширина : 74.2 mm
Дебелина: 9.67 mm
Тежина: 208 g

Копчиња

Навигација и позиционирање

Систем за позиционирање:


GPS: L1 | Galileo: E1 | GLONASS: G1 | Beidou: B1
A-GPS дополнително позиционирање | Електронски компас | Wireless мрежа | Дата мрежа

Аудио

1216 0.5 mm максимална висина на амплитудата на ултра-линеарниот звучник
Паметниот PA обезбедува висок волумен под зголемен притисок
1.0-cc голем дизајн на звучна кутија
3.5-mm приклучок за слушалки | HiFi квалитет на звук | Hi-Res Audio сертифициран

Мултимедија плејбек

MP4, M4V, MKV, XVID, WAV, AAC, MP3, AMR, FLAC, APE

Видео плејбек

Поддржува технологија за видео-кодирање од следната генерација:

HEVC, H.264, MPEG4, VC-1, VP8, VP9

Сензори

Сензор за амбиентално светло на екранот | Акцелерометар | Жироскоп | Електронски компас | Сензор за ласерско фокусирање

Пакетот вклучува

Mi Note 10 /Адаптер за полнење / Заштитна обвивка / USB Type-C кабел / Алатка за вадење на СИМ / Упатство за корисникот / Гарантен лист