POCO F2 Pro – specifications

Платформа 

Qualcomm® Snapdragon™ 865

Qualcomm® Kryo™ 585, 7 nm процесирачка технологија

CPU фрекфенција: осум јадрен процесор, до 2.84 GHz

Qualcomm’s trifecta дизајн: 1 x 2.84GHz супер големо јадро + 3 x 2.42GHz големо јадро + 4 x 1.80GHz мало јадро

GPU: Adreno 650 GPU, до 587MHz

AIE: петта генерација AIE процесор

Складирање и RAM

8ГБ + 256ГБ

LPDDR5 + UFS 3.1
 

6ГБ + 128ГБ

LPDDR4X + UFS 3.1
 
*Вистинската достапна меморија може да варира поради различни фактори. Бидејќи оперативниот систем зафаќа дел од RAM меморијата, вистинската достапна меморија е помалку од наведената. Бидејќи телефонот доаѓа со претходно инсталирани апликации, вистинската големина на складирање е помала од наведената.

Екран

6.67″ Dot Drop прикажано на цел екран

Corning® Gorilla® стакло 5 од напред и назад
Резолуција: 2400×1080 FHD+
Осветлување: 500 nits (typ) / 800 nits (HBM)
Контраст: 500,000:1(typ) | Опсег на бои: NTSC 98%(typ)
60Hz стапка на освежување, 180Hz стапка за примерок
TÜV Rheinland Full Care сертификат за екранот
Подржува HDR10+ и Netflix HD streaming
* Xiaomi имаа заоблен дизајн и заоблени ќошеви. Кога се мери правоаголникот од еден ќош до друг екранот има дијагонална должина од 6.67 инчи (вистинската големина на екранот може да е помала).

Задна камера

64MP quad задна камера

64MP широк главен сензор
Sony IMX686, 1.6μm 4-in-1 Super Pixel, 1/1.7“ големина на сензор, ƒ/1.89 aperture
 
13MP сензор со утра широк агол
123° FoV, ƒ/2.4 aperture
 
5MP macro сензор
1.12μm големина на пиксел, ƒ/2.2 aperture, AF (3cm-10cm)
 
2MP depth sensor
1.75μm pixel size, ƒ/2.4 aperture
 
Опции за фотографирање со задна камера
64MP HD | AI камера| Pro мод | Мод за ноќе 2.0 | Мод за документација | Замаглување на позадина за време на портрет мод | Мод за панорама | Pro мод | Тијмер за сликање | Израмнување| Burst мод | Препознавање на лице | HDR | AI Разубавување | Поправка на дисторзија од ултра широк агол | Препознавање на лица од група | Личен потпис | AI light trails | AI осветлување | AI слики со висока резолуција
 
Опции за снимање со задна камера
AI 8K видео| 4K снимање | Video bokeh | Shootsteady video | Мод за блог | Филтри за видео | Кино мод | Филмски рамки | Macro видео со забавен ефект | 960 fps снимање со забавен ефект  | Разубавување со задно видео
 
8K снимање видео 24fps/30fps
 
4K снимање видео 30fps/60fps
 
1080p снимање видео 30fps/60fps
 
720p снимање видео 30fps”
*8K 24fps ќе биде додадено покасно преку OTA ажурирање.
 
Slow-motion video
960fps 720P/1080P
240fps 720P/1080P
120fps 720P/1080P

Предна камера

20MP Скриена камера

Опции за сликање со предна камера
 
AI камера| Мод за портрет | Панорама сликање | Palm shutter | Предна камера со HDR | блиц за предна камера(преку екран) | Тајмер за сликање | Светло за очи | AI Разубавување| AI опции за наместување | AI шминка | AI препознавање на околина | AI осветлување
 
Опции за снимање со предна камера
AI разубавување| Мод за кратки видеа | Филтри за кратки видеа
 
1080p снимање видео 30fps
720p снимање видео 30fps
Снимање со забавен ефект
120fps 720P

Батерија и полнење

4700mAh(typ) / 4600mAh(мин)*

Подржува 30W брзо полнење
Вградена батерија
USB за тип ц порта  
Подржува QC4.0+/ PD 3.0 протокол за брзо полнење
33W полнач во кутијата , PD протокол за полнење

Мрежа и поврзаност

Двојна SIM картица① | Двојна Nano-SIM 

Подржува 5G / 4G+ / 4G / 3G/ 2G ②
Подржува  VoLTE HD јавување③
① 5G бара подршка од локалниот телеком и можно е да не е достапен во сите региони
② Не подржува TD-SCDMA
③ Само некои региони и телекоми подржуваат VoLTE.
 

Подржува мрежи од
5G: Sub6G: n77/n78
4G: FDD-LTE: 1/2/3/4/5/7/8/20/28
4G: TDD-LTE: 38/40/41
3G: WCDMA: 1/2/4/5/8
3G: EVDO: BC0
2G: GSM: B2/B3/B5/B8
Подржува 4×4 MIMO | HPUE | HO RxD

Безжични мрежи
Подржува protocols: 802.11a/b/g/n/ac/ax
Подржува 2.4G Wi-Fi / 5G Wi-Fi
Подржува 2×2 MIMO, 8×8 Sounding for MU-MIMO, Wi-Fi Direct, Miracast,
Подржува Bluetooth 5.1, Qualcomm TrueWireless™ Stereo Plus
Подржува AAC/ LDAC/ LHDC / aptX™/ aptX™ HD/ aptX™ -Adaptive

NFC

Подржува Google Pay

Димензии

Висина: 163.3mm
Ширина: 75.4mm
Дебелина: 8.9mm
Тежина: 219 g

Навигација и навигација

GPS:L1+L5 | Galileo:E1+E5a
GLONASS:G1 | Beidou | QZSS: L1+L5
A-GPS доболнително позиционирање | Електричен компас | Безична мрежа | Data network

Аудио

1216 супер линеарен звучник
Два паметни PA појчувачи за висок волумен

Музика

Подржува типови на звук:
MP3, FLAC, APE, DSF, M4A, AAC, OGG, WAV, WMA, AMR, AWB

Гледање видео

MP4丨M4V丨MKV丨AVI丨WMV丨WEBM丨3GP丨3G2丨ASF
Подржува HDR кога се гледа со HDR10 тип на видео

Сензори

Сензор за близина | Сензор за светлина | Accelerometer | Gyroscope | Електричен компас |  Линеарен мотор | IR blaster | Barometer 

Оперативен систем 

MIUI For POCO

Содржина на кутијата

POCO F2 Pro | Полнач | USB тип ц кабел | Едноставна заштитна прекривка | Алат за вадење SIM  | Упатство за корисникот | Документ за гаранција