Складирање и RAM меморија

6 GB + 128 GB, 8 GB + 256 GB

LPDDR5 RAM меморија + UFS 3.1 складирање

Димензии

Висина: 163,7 мм
Ширина: 76,4 mm
Дебелина: 7,8 мм
Тежина: 196гр

Екран6,67 ”AMOLED DotDisplay
2400×1080 FHD +
Сооднос: 20: 9
Сооднос на контраст: 5.000.000: 1
Осветленост: 900nits (тип HBM), 1300nits (врв)HDR10 +
Стапка на освежување: 120Hz
Стапка на земање примероци на допир: 360Hz
Екран сончева светлина 3.0
Сензор за амбиентално светло од 360 °
Corning® Gorilla® Glass 5
Екран за нега на очи SGS
SGS Seamless Pro 120Hz
ПроцесорQualcomm® Snapdragon 70 870
Батерија и полнење4520mAh  батерија
33W брзо полнење
Камера

48MP главна камера
Ултра-широк фотоапарат од 8MP
Ноќен режим 2.0

видео запис
4K 3840×2160 | 30fps
1080p 1920×1080 | 60fps, 30fps

20MP предна камера

БезбедностСтраничен сензор за отпечатоци
NFCПоддржува Google Pay
Мрежа и поврзување

Поддржува 5G / 4G / 3G / 2G

Безжични мрежи
Bluetooth 5.1
Wi-FI 6

Навигација и позиционирање

GPS: L1 + L5

Galileo: E1+E5a | GLONASS: G1 | Beidou: B1I+B2a | Navic

AudioДвојни звучници
ВидеоПоддржува HDR дисплеј при репродукција на видео содржини HDR10
СензориСензор за близина | Сензор за амбиентална светлина | Акцелерометар | Жироскоп | Електронски компас | Линеарен мотор | IR Blaster
OSMIUI 12 for POCO
Содржина на пакетотPOCO F3 | Адаптер за напојување | USB Type-C кабел | Адаптер за слушалки од типот Ц до 3,5 мм | Заштитен случај | Алатка за исфрлање на SIM | Упатство за корисникот | Гарантна картичка
Затвори