Poco X3 NFC – Карактеристики

Процесор:                          Qualcomm® Snapdragon™ 732G, Qualcomm® Kryo™ 470 CPU, 

                                                8nm технологија на процесирање, Octa-core процесор, до 2.3GHz

                                                Adreno™ 618 GPU, 4та – Генерација Qualcomm® AI Engine

 

Складирање и RAM:     RAM: 6GB

Складирање:                   64GB / 128GB

RAM:                                   LPDDR4X
Складирање:                   UFS2.1
 

Екран:                                6.67″ DotDisplay, TÜV Rheinland Low Blue Light сертификат, 120Hz стапка на освежување, 240Hz стапка на  допир

Резолуција:                      2400 x 1080 FHD+, 20:9 сооднос, 395ppi
Контраст:                           1500:1 (typ), Corning® Gorilla® Glass 5

Батерија и полнење:     5160mAh (typ)*

                                              Вградена батерија што не се отстранува од тип lithium ion polymer батерија
                                              USB тип Ц
 Брзо полнење:               Подржува 33W брзо полнење

Задна камера:                 64MP AI четири камери

                                             64MP главна камера, Sony IMX682, 1.6μm 4-in-1 Super Pixel, 1/1.73“ големина на сензор, f/1.89, 
                                             13MP камера за ултра широк агол
                                             119° Bildweitwinkel, f/2.2
                                             2MP macro камера
                                             1.75μm големина на пиксел, f/2.4, FF (4cm)
                                             2MP сензор за длабочина
                                             1.75μm големина на пиксел, f/2.4
                                             LED блиц – сијалица
 
Сликање со задна камера
 
                                             AI SkyScaping 3.0 | Нови филтри: cyberpunk, gold vibes, black ice | 6 модови за long exposure  |
                                             AI photo копирање| Timed burst | Про мод | Мод за навечер | Мод за документација 2.0 | AI детекција на околина |
                                             Google Lens | AI разубавување| AI портрет | Филмска рамка | AI dynamic studio |
 
Снимање со задна камера
 
                                             Caleidoscope видео| Мод за про видео | Подржува LOG формат| ShootSteady Video| Video macro mode |
                                             AI Разубавување во видео | Филмска рамка |
                                             4K снимање 30fps
                                             1080p снимање 30fps
                                             720p снимање 30fps
                                             Снимање со забавен ефект
                                             960fps 720P
                                             240fps 720P
                                             120fps 720P/1080P

Предна камера

                                             20MP AI selfie камера, 1.6μm 4-in-1 супер пиксел, f/2.2 aperture

Сликање со предна камера
                                             AI камера| Мод за портрет | Панорама сликање | Palm Shutter | Предна камера HDR |
                                             Светло за сликање (користејќи го екранот) | Одбројувач за сликање | AI Разубавување| AI детекција на околина | AI studio lighting
 
Симање видео со предна камера
 
                                              AI Разубавување| Мод за кратки видеа | Филтри

Мрежа и поврзување

Комуникација

                                              Хибриден SIM слот, nano-SIM + nano-SIM или microSD
                                              До 256GB за складирање
                                              Подржува двојна SIM и двојна  VoLTE
 
Подржани мрежи
                                             4G: LTE FDD: B1/2/3/4/5/7/8/20/28
                                             4G: LTE TDD: B38/40/41 (2535-2655MHz)
                                             3G: WCDMA: B1/2/4/5/8
                                             2G: GSM: B2/3/5/8
 
Безжични мрежи
                                             Подржува WiFi 2×2 MIMO
                                             Подржува Bluetooth 5.1

Димензии

                                             Висина: 165.3mm
                                             Ширина: 76.8mm
                                             Дебелина: 9.4mm
                                             Тежина: 215g