Snapdragon™ 845
До2.8 GHz со AIE 845

LiquidCool Technology (водено ладење)

Лидер во индустријата

Батерија и полнење4000mAh (typ) / 3900mAh (min)

Quick Charge™ 3.0 (брзо полнење)

MIUI for POCO
Полесен, побрз и поелегантен

4000mAh (typ) Батерија
Quick Charge™ 3.0

20MP Предна камера
Super Pixel

Процесор

Qualcomm® Snapdragon™ 845

До 2.8GHz
Adreno 630 GPU, до 710MHz
LiquidCool Technology (водено ладење)

Memory

6GB+128GB / 6GB+64GB
6GB LPDDR4X dual-channel memory
64GB / 128GB storage options (UFS 2.1)
*Слободниот простор и RAM се помали од вкупната меморија поради просторот кои го заземаат оперативниот систем и софвер кои се предходно инсталирани во телефонот. 

Батерија

4000mAh (typ) / 3900mAh (min)
Quick Charge™ 3.0 (брзо полнење)
USB Type-C двонасочен конектор излез
Вградена батерија која се полни

Димензии

Стандардна едиција

Висина: 155.5mm
Ширина: 75.2mm
Дебелина: 8.8mm
Тежина: 182g

Лимитирана едиција

Висина: 155.7mm
Ширина: 75.5mm
Дебелина: 8.9mm
Тежина: 187g

Камера

Ултра сензитивна на светло AI камера
Примарна 12MP задна камереа, 1.4um големи пиксели, f/1.9, двоен пиксел автофокус
Секундарна 5MP задна камера, 1.12um pixel, f/2.0 

AI двојни задни камери
Портрет режим со замаглување на позадината
Двоен  пискел автофокус
Флеш со еден звук
Подобрување на слабо светло
HDR сликање
Панорама режим
Рафален режим
Препознавање на лик
AI Beautify
EIS за снимање на видео
AI детекција на прашина

Предна камера
20MP предна камера
AI Портрет режим
AI детекција на 10 различни сцени
Тајмер за селфи
Препознавање на лик

AI детекција на сцена

Детектира 25 категории на предмети и до 206 различни сцени

Видео

4K видео, 30 fps
1080p, 30 fps
720p, 30 fps
Успорена снимка, 720p, 240fps; 1080p, 240fps

Отклучување со лик

IR отклучување со лик 

Отклучување со отисок од прст

Сензор за отисок од прст на задната страна 

Дисплеј

18.7:9 Дисплеј на цел екран
6.18” голем дисплеј
2246 x 1080 FHD+, 403 ppi
500-nits (typ) светлина
1500:1 сооднос на контраст
84% NTSC опсег на бои
Диспеј на сончева светлина
Ноќен дисплеј
Режим за читање
Подесување на светлина
Подесување на температура на боја
Подржува стандарден дисплеј

Мрежи и поврзување

4G двоен СИМ
3-choose-2 хибрид СИМ слот
nanoSIM + nanoSIM/microSD

Користење на двоен СИМ
Кога се користат две СИМ картички, било која картичка може да се избере како примарна, подржувајќи 4G+/4G/3G/2G повици и податоци

Мрежни бенда
GSM B2/3/5/8
WCDMA B1/2/5/8
FDD-LTE B1/3/5/7/8/20
TDD-LTE
B38/40/41(120MHz)

Поврување
Подржува протоколи: 802.11a/b/g/n/ac
Подржува 2.4G WiFi / Подржува 5G WiFi / Подржува WiFi Директ
Подржува WiFi 2×2 MIMO технологија, подржува MU-MIMO
Подржува WiFi дисплеј
Подржува Bluetooth 5.0
Подржува AAC/aptX/aptX-HD/LDAC аудио фреквенција 

Излези

USB тип-C излез за полнење
3.5mm аудио излез

Навигација и позиционирање

  • GPS
  • AGPS 
  • GLONASS
  • Beidou

Сензори

  • Сензор за близина 
  • Мотор за вибрација
  • Жироскоп 
• Hall sensor
  • Акцелерометар  
  • Сензор за амбиентална светлина
  • Електричен компас 
• Hall sensor

Мултимедија

• MP4
• WAV
• M4V
• AAC
• MKV
• MP3
• XVID
• FLAC

Подржува H.265 / HEVC (Главен профил), H.264 (Основен/Главен/Висок профил), MPEG4 (Едноставен профилSimple profile / ASP) и други видео формати
Подржува видео формати како PCM, AAC / AAC + / eAAC +, MP3, AMR – NB и WB, FLAC, WAV.

Содржина на пакетот

POCOPHONE F1 телефон / адаптер за струја / USB кабел / алатка за вадење на СИМ / Упатство за употреба / Проsирна мека футрола