Redmi 13C spec

Процесор

Процесор MediaTek Helio G85

Процес од 12 nm, окта-јадрен

Процесор:

Arm Cortex-A75 @ 2,0 GHz
Arm Cortex-A55 @ 1,8 GHz
GPU: Arm Mali-G52 MC2

Складирање и RAM меморија

4 GB + 128 GB | 6GB+128GB | 8 GB + 256 GB

LPDDR4X + eMMC 5.1

*Достапните конфигурации може да се разликуваат помеѓу различни региони. Достапното складирање и RAM меморијата се помали од вкупната меморија поради складирањето на оперативниот систем и софтверот претходно инсталиран на уредот.

Димензии

Висина: 168 мм

Ширина: 78 мм

Дебелина: 8,09 мм

Тежина: 192 g

*Податоци добиени од внатрешните лаборатории на Xiaomi. Индустриските методи за мерење може да варираат и затоа реалните резултати може да се разликуваат.

Екран

Екран од 6,74″ Dot Drop

1600×720, 260 ppi

Осветленост: 450 nits (typ), 600 nits HBM

Стапка на освежување: до 90 Hz

Поддржува режим за читање

DC затемнување

Corning® Gorilla® Glass екран

TÜV Rheinland Low Blue Light сертификат (софтверско решение)

TÜV Rheinland Flicker

Бесплатна сертификација*

Стапката на освежување може да се прилагоди до 90 Hz за поддржаните апликации.

Задна камера

филм Камера | HDR режим | Ноќен режим | Режим на портрет | Режим од 50 MP | Изминувањето на времето

Главна камера од 50 MP5P објектив, f/1,8

Макро камера од 2 MPf/2.4

Помошна леќа

Видео карактеристики на задната камера

1080P 1920×1080 30fps

720P 1280×720 30fps

Предна камера

филм Камера | HDR режим | Прстен со мека светлина | Режим на портрет | Изминувањето на времето

Предна камера од 8 MPf/2.0

Снимање на видео од предната камера

1080P 1920×1080 30fps

720P 1280×720 30fps

Батерија и полнење

5000 mAh (тип)

Поддржува PD полнење од 18W*

Адаптери за напојување кои поддржуваат полнење од 18 W се продаваат одделно, се препорачува да се користат адаптери за напојување од 18 W или повеќе кои поддржуваат полнење PD.

USB тип-C

Безбедност

Страничен сензор за отпечатоци

Отклучување со лице со вештачка интелигенција

NFC

да**

Функцијата NFC може да варира помеѓу пазарите.

Мрежа и поврзување

Двојна SIM картичка + microSD


Мрежни опсези:
Поддржува
4G / 3G / 2G
2G: GSM: 2/3/5/8
3G: WCDMA: 1/5/84G: LTE FDD: 1/3/5/7/8/20/28
4G: LTE TDD: 38/40/41

Безжични мрежи
Wi-Fi: 2,4 GHz | 5 GHz
Bluetooth 5.3

Поддржува AAC / SBCПоддржува FM радио (со приклучок за слушалки)

Навигација и позиционирање

GPS | Glonass | Галилео | Беиду

Аудио

3,5 милиметарски приклучок за слушалки

Сензори

Виртуелен сензор за близина | Сензор за амбиентална светлина | Акцелерометар | Електронски компас

Операционен систем

MIUI 14 базиран на Android 13*Достапноста на функциите, апликациите и услугите на MIUI може да варира во зависност од верзијата на софтверот и моделот на телефонот.

Содржина на пакетот

Мобилен телефон/адаптер/USB тип-C кабел/Алатка за исфрлање на SIM/Водич за брз почеток и гарантна картичка/Безбедносни информации*Содржините во пакетот може да се разликуваат во различни региони.