Redmi 9 – spec

Спецификација

Перформанси

Media Tek Helio G80

CPU: 12 nm FinFET, Up to 2.0 GHz; 2 ARM Cortex A75 + 6 ARM Cortex A55, Octa-core CPU
GPU: Mali-G52 MC2, 950 MHz

3GB+32GB / 4GB+64GB*

RAM: LPDDR4X RAM
ROM: eMMC 5.1
 
Достапноста може да варира помеѓу пазарите.
Вистинската достапна меморија може да варира поради различни фактори. Бидејќи оперативниот систем зафаќа дел од RAM меморијата, вистинската достапна меморија е помалку од наведената. Бидејќи телефонот доаѓа со претходно инсталирани апликации, вистинската големина на складирање е помала од наведената.

Дисплеј

6.53” FHD+ Dot Drop display

2340×1080 FHD+, 394 PPI
19.5:9 Однос
1500:1 Сооднос на контраст,
Сооднос на екранот на тело
89.83%
NTSC 70% (typ)
400 nit (typ) brightness
Поддршка прилагодување на температурата на бојата | Стандардна опција | Опција за читање 2.0 | Поддржете ја опцијата на сончева светлина
Corning® Gorilla® Glass 3

Батерија

5020mAh (typ)

Поддржува брзо полнење технологија TM 3.0 и брзо полнење од 18W во полначот 10W (5V / 2A) полнач. Порта за полнење тип – Ц вградена батерија што се полни 

Камера

 • Rear Camera

  13MP+8MP+5MP+2MP quad camera
  13MP wide-angel camera
  f/2.2, FOV 75.2°, AF
  8MP ultra wide-angle camera
  FOV 118°, f/2.2, FF
  5MP macro camera
  f/2.4, FF (4cm)
  2MP depth sensor
  f/2.4, FF
  Kaleidoscope
  Ultra wide-angle mode
  Macro mode
  HDR
  Portrait mode

  Video

  1080p, 30fps
  720p, 30fps
 • Front Camera

  -8MP selfie camera
  f/2.0, FOV 77.8°, FF
  Palm shutter
  Portrait mode
  HDR
  Screen flash
  Selfie timer

Отклучи

AI Face Unlock

Rear fingerprint sensor

Мрежа и поврзаност

2 + 1 дизајн за слот за картички

Двојна 4G подготвеност
Поддржува двојни SIM картички од различни оператори; Двете картички можат да пристапат 4G конекција истовремено①
Поддржува двојна нано -SIM картичка + micro-SD експанзија, или картичката може да се постави како примарна картичка.
Поддржува 4G/3G/2G
Поддржува двоен повик SIM VoLTE HD ②
Белешка 1: Двојната 4G SIM бара поддршка од локалните телекомуникациски оператори и може да не е достапна во сите региони.
Белешка 2: Само одредени региони и телекомуникациските оператори го поддржуваат VoLTE.

Мрежни опсези

GSM: B2/3/5/8
WCDMA: B1/2/4/5/8
LTE-FDD: B1/2/3/4/5/7/8/20/28
LTE-TDD version 1: B38/40/41 (2540-2640MHz)
LTE-TDD version 2: B38/40

Безжична мрежа

Supports protocols: 802.11 b/g/n
Supports 2.4G WiFi / WiFi Direct / WiFi Display
Support Bluetooth 5.0
Supports wireless FM radio
NFC*
*Достапноста варира помеѓу пазарите.

Димензии

Height: 163.32mm
Width: 77.01mm
Thickness: 9.1mm
Weight: 198g

Порти

USB Type-C charging port

3.5mm headphone port

Навигација и позиционирање

 • • GPS
 • • AGPS
 • • GLONASS
 • • Beidou

Сензори

 • • Vibration Motor
 • • Distance Sensor
 • • Ambient Light Sensor
 • • Accelerometer
 • • Electronic compass
 • • IR blaster

Мултимедија

 • • MP4
 • • MP3
 • • MKV
 • • AAC
Support H.264 (Baseline / Main / High Profile)、MPEG4 (simple profile / ASP) video formats,
Support PCM, AAC/AAC+/eAAC+, MP3, AMR-NB, WB, FLAC, APE audio formats.

Аудио

Висок аудио излез засилен со големо поле на звучници 0,7 CC

Содржина на пакет

Redmi 9 / Адаптер за напојување / TPU кутија / 5V2A полнач / USB Type-C кабел / алатка за исфрлање SIM / Гарантна картичка / Упатство за употреба