Redmi Note 9 – specifications

Процесор

MTK Helio G85

Осум јадрен процесор
Фрекфренција до 2.0Ghz
GPU: ARM G52 MC2, до 1000MHz
MediaTek HyperEngine

Батерија и полнење

5020mAh (typ)*
Подржува 18W брзо полнење

во кутијата:22.5W
Подржува 9W (Max) жичано обратно полење

Екран и изглед

6.53″ DotDisplay

Резолуција:2340×1080 FHD+| 19.5:9
450nit(typ) осветленост
Контраст на боја сооднос:1500:1(typ)
NTSC:84%(typ)
Reading mode 2.0
Пластична рамка
Corning® Gorilla® Glass 5 предно стакло
Водоотпорност 

Задна камера

48MP AI четири камери

48MP главна камера
1/2″ големина на сензор
1.6μm 4-in-1 Super Pixel, 0.8μm големина на пиксел
f/1.79
AF,6P леќа,FOV 79.4°
 
8MP камера со ултра широк агол
 
FOV 118°
f/2.2
1/4″ големина на сензор
1.2μm големина на пиксел,5P леќа
 
2MP Macro камера
 
AF (2cm-10cm)
1.75μm големина на пиксел
f/2.4 aperture
 
2MP камера за длабочина
 
1/5″ големина на сензор,
1.7μm големина на пиксел
3P леќа, f/2.4 FF

 

Елементи за сликање со задна камера
 
Мод за ноќе |Мод за документација |Филмска рамка | 48MP HD  | Рзаубавување со задна камера | Стабилизирање за ноќно фотографирање | Мод за замаглување на позадина за портрет | Мод за панорама | Pro мод | Macro мод | Одбројувач за сликање | Израмнување  |Препознавање на лице | HDR | Поправка на извитоперување на слика од широк агол| Личен потпис |   AI разубавување
 
Елементи за снимање со задна камера
 
Кино снимање | Macro снимање| Мод за кратко видео | Филмска рамка
1080P снимање30fps
720P снимање30fps
720P снимање со забавен ефект120fps

Предна камера

13MP Предна камера во екран

1.12μm големина на пиксел
1/3.06″ големина на сензор
f/2.25,5P леќа,74°FOV
 
Елементи за сликање со предна камера
 
Панорама | Портрет | предна камера HDR | Блиц од напред | Препознавање на лице | AI препознавање на силуети | AI разубавување | AI портрет
 
Елементи за снимање со предна камера
 
Филмска рамка

Големина на меморија и RAM

4GB + 128GB

Најмногу што може да има Redmi Note 9
Основна верзија е 3GB + 64GB

Димензии

 162.3*77.2*8.9mm
Тежина: 199g

Мрежа и поврзување

Комуникација

Двојно 4G
Подржува 2+1 картички, nano-SIM + nano-SIM + microSD
4G / 3G / 2G
Подржува двојна SIM VoLTE HD јавување
 

Поврзување на мрежа

GSM: B2/3/5/8
WCDMA: B1/2/4/5/8
FDD-LTE: B1/2/3/4/5/7/8/20/28
TDD-LTE: B38/40/41(2535-2655MHz)

Безжична мрежа

Подржува протоколи: 802.11a/b/g/n/ac
Подржува 2.4G Wi-Fi / 5G Wi-Fi
Wi-Fi Direct / Wi-Fi Display
Подржува Bluetooth 5.0
 

Аудио

1216 X max0.5mm со висока амплитуда линеарни звучници
3.5mm за слушалки

Подршка за мултимедиа

  •  MP4
  •  M4V
  •  MKV
  •  XVID
  •  WAV
  •  AAC
  •  MP3
  •  AMR
  •  FLAC
  •  APE