Redmi note 9 pro – spec

Спецификација

J6A-Blue-3色组合

Процесор

Qualcomm® Snapdragon™ 720G

Осум-јадрен процесор со високи перформанси. Фреквенција: до 2.3GHz. Графички процесор Adreno™ 618.

 5та – генерација на AI моторот Qualcomm® 8nm процесна технологија.

Батерија и полнење

5020mAh (typ)*

Вградена неотстранлива батерија од литиум-јон полимер. УСБ тип Ц реверзибилен конектор.

Поддржува брзо полнење од 30W

33W брз полнач во кутија

Екран

6.67″ DotDisplay

Резолуција: 2400 x 1080 FHD + Контраст : 1500: 1 (тип) NTSC: 84% (тип) Сертификација на слабо светло на TÜV Rheinland. Опција за читање 2.0 Corning® Gorilla® Glass 5

 

 

Задна камера

64MP AI Quad Camera

64MP примарна камера со висока резолуција

Големина на сензорот 1 / 1,72

1.6μm 4-in-1 Супер пиксел, големина на пиксели од 0,8μm

f / 1,89

AF, 6P леќи, FOV 79,8°

8MP ултра широк агол камера

FOV 119° (108,3° по корекција на нарушување)

f / 2.2

Големина на сензорот 1/4

Големина на пиксели од 1,12μm, 5P леќи

5MP макро камера

AF (2cm-10cm), големина на сензорот f/2.4, 1/5, големина од 1.12μm пиксели

Сензор за длабочина од 2MP

Големина на сензорот 1/5, големна на пиксели 1.75μm, f/2.4

Функции за фотографирање на задната камера

Ноќна опција | Опција на документи | Кино портрети 64MP HD | Паметен ултра широка опција за агол | Задната камера за разубавување | Стабилна рачна | Замаглување на позадината за опцијата портрет | Опција за панорама | Про опција | Tајмер за фотографирање | Израмнување | Burst mode | Препознавање лице | HDR | Корекција на искривување на раб со ултра широк агол | Прилагоден воден знак | AI воден знак | Прилагодување на заматеноста на позадината со опцијата за портрет | Рамка на цел екран | Откривање на сцената со заден фотоапарат (27 препознатливи ознаки) | Макро камера

Функции на видео задна камера

Кинематско 4К видео | Ултра широк агол за снимање | Макро снимање | Опција за кратко видео | 4К снимање | калеидоскоп

4К снимање = 30fps

1080P снимање = 30fps / 60 fps

1080P бавно снимање на движење 120fps

720P бавно снимање на движење 120fps / 240fps / 960fps

Предна камера

Предна камера на екранот од 16MP

16MP, 1.0μm

отвор f / 2.48

Функции за фотографирање на предната камера

Панорама селфи | AI силуета за откривање | Предна камера HDR | Преден блиц | Препознавање лице | AI Разубавување | AI портрет опција | AI детектирање на сцената

Функции на видео предната камера

120fps Slo-Selfie

 

Складирање и RAM меморија

6ГБ + 64ГБ*/6ГБ + 128ГБ

Вистинската достапна меморија може да варира поради различни фактори. Бидејќи оперативниот систем зафаќа дел од RAM меморијата, вистинската достапна меморија е помалку од наведената. Бидејќи телефонот доаѓа со претходно инсталирани апликации, вистинската големина на складирање е помала од наведената.

Сензор за отпечатоци и копчиња

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мрежа и поврзување

Комуникации

Поддржува слот за картички 2 + 1, нано – SIM + нано – SIM + микроSD (512 GB може да се прошири)
Поддржува двоен повик SIM VoLTE HD

Белешка: Двојната 4G SIM бара поддршка од локалните телекомуникациски оператори и може да не е достапна во сите региони.

Мрежа и поврзаност

GSM: B2/3/5/8
WCDMA: B1/2/4/5/8
TDD LTE: B38/40/41(2535-2655MHz)
FDD LTE: B1/2/3/4/5/7/8/20/28

Безжична мрежа

Поддржува протоколи: 802.11a/b/g/n/ac
Поддржува 2.4G Wi-Fi / 5G Wi-Fi
Wi-Fi директен / Дисплеј за Wi-Fi
Поддржува Bluetooth 5.0

NFC

Supports Google Pay

Димензии

Висина: 165,75мм

Ширина: 76,68мм

Дебелина: 8,8мм

Тежина: 209g

Податоци обезбедени од лабораториите Xiaomi. Методите за мерење во индустријата може да се разликуваат, и затоа вистинските резултати може да се разликуваат.

Безбедност

Страничен сензор за отпечатоци

AI Face unlock

Навигација и позиционирање

GPS/ A-GPS / Galileo/ GLONASS / Beidou

Аудио

Ултра – линеарен звучник со голема амплитуда 1216 X max 0.5mm. Паметен PA 10V надворешен, зголемен притисок, голем волумен, 3,5 милиметарски приклучок за слушалки.

Мултимедија

Сензори

Звучен линеарен вибрационен мотор 3-оска | Страничен сензор за отпечатоци од прсти | Сензор за далечина | Сензор за околно светло на екранот | Акцелерометар| Жироскоп | Електронски компас IR Blaster

Содржина на пакет

Redmi Note 9 Pro / адаптер за напојување / Едноставно заштитен капак / USB – кабел USB тип – C / Алатка за исфрлање СИМ / Упатство за корисникот / Гарантна картичка