Redmi Note 9S karakteristiki

Процесор

Qualcomm® Snapdragon™ 720G

Осум јадрен високо перформирачки процесор
Фрекфренции:  до 2.3GHz
Adreno™ 618 графички процесор
Qualcomm® петта генерација AI engine
8nm процесирачка технологија

Батарија и полнење 

5020mAh (typ)*

Вградено(не се вади) Lithium Ion Polymer Battery
USB Тип ц реверзибилна конекциска порта
Поддржува 18W жичано брзо полнење
Вклучено 22.5W полнач со кабел

Екран

6.67″ DotDisplay

Резолуција: 2400 x 1080 FHD+
Контраст: 1500:1 (typ) | NTSC: 84% (typ)
TÜV Rheinland low blue light certification
Мод за читање 2.0
Corning® Gorilla® Glass 5v
Поддржува HDR display

Задна камера

48MP AI четири камери

48MP главна камера со ултра висока резолуција
 
48MP, 1/2″ сензор, FOV 79°
f/1.79 aperture, 6 piece lens, AF
1.6μm 4-in-1 Super Pixel, 0.8μm големина на пиксел
 
8MP камера со ултра широк агол
 
8MP, 1.12μm, FOV 119°, f/2.2 aperture
 
5MP macro камера
 
5MP, 1.12μm, f/2.4 aperture, AF (2cm-10cm)
 
2MP камера за длабочина
 
2MP, 1.75μm, f/2.4 aperture
 
Резолуција на слики: 8000 x 6000
Резолуција на видео: до 4K
Две сијалици за блиц 
 
Карактеристики за сликање со задната камера
 
Мод за ноќе | Мод за документација | Кино Портрети
48MP HD | Паметен мод со ултра широк агол | Разубавуванје со задна камера
Стабилизирање на сликата за вечерно сликање | Замаглување на позадината за време на  портрет мод | Панорама мод
Про мод | Одбројувацч за сликање| Израмнување | Burst mode | Face recognition | HDR | Исправка на рабовите при користење на ултра шхирок агол | Опција за личен потпис на сликите | AI watermark | Kaleidoscope
Прилагодување на замагленоста на позадината во протрет мод | Рамка на цел екран
Детекција на позадина со AI  (27 препознатливи тагови) | Macro камера
 
Карактеристики на снимање со задна камера
 
Кино 4K видео | Снимање со ултра широк агол | Macro снимање| мод за кратко видео | 4K снимање
 
4K снимање30fps
1080P снимање30fps / 60fps
720P снимање30fps
1080P
снимање на забавено движење
120fps
720P
снимање на забавено движење
120fps / 240fps / 960fps

Предна камера

16MP In-Display Предна камера

16MP, 1.0μm
f/2.48 aperture
 
Карактеристики за сликање со предна камера
 
Панорама selfie | Palm shutter| Детекција на силутети со AI | Предна камера  HDR | Блиц за предна камера  | Препознавање на лице | AI Разубавување| AI портрет мод | AI детекција на сцена
 
Карактеристики за снимање со предна камера
 
120fps Slo-Selfie

Складиранје и RAM

6GB + 128GB*

Најмногу достапно за Redmi Note 9S
4GB + 64GB исто така достапно
 
* Колку меморија е достапна може да варира заради разлишни фактори. Бидејќи оперативниот систем зазима дел од Ram-от, тоа што е достапно за корисникот е помалку од што е наведено. Исто така биејќи телефонот ввеќе ќе има инсталирани апликации меморијата  е помалку од што е наведено. 

Сензор за оттисок на прст и копчиња

Мрежза и конекции

Комуникации

Поддржува 2+1 слотови за картички, nano-SIM + nano-SIM + microSD (512GB може да се достави)
Поддржува двојно SIM VoLTE HD јавување
Забелешка: Dual 4G SIM бара подршка од локалниот телеком операциски сервиси , и можда не е подржана/нема во сите сите региони.
 

Мрежа и конективност

GSM: B2/3/5/8
WCDMA: B1/2/4/5/8
TDD LTE: B38/40
FDD LTE: B1/2/3/4/5/7/8/20/28
 

Безжична мрежа

Поддржува протоколи: 802.11a/b/g/n/ac
Поддржува 2.4G Wi-Fi / 5G Wi-Fi
Wi-Fi Direct / Wi-Fi Display
Поддржува Bluetooth 5.0

Димензии

Висина: 165.75mm
Ширина: 76.68mm
Дебелина: 8.8mm
Тежина: 209g
 
* Информациите се дадени од Xiaomi Laboratories. Начинот на кој се мери може да е различно за различни копании затоа резултатите може да варираат.
 

Навигација и позиционирање

GPS/ A-GPS / Galileo/ GLONASS / Beidou

Аудио

1217 X max0.4mm high amplitude ultra-linear звучник
Паметен PA 10V надворешен, засилен со притисок, висок волумен
3.5mm приклучок за слушалки

Мултимедиа

  •  MP4
  •  M4V
  •  MKV
  •  XVID
  •  WAV
  •  AAC
  •  MP3
  •  AMR
  •  FLAC
  •  APE

Сензори

Линеарен вибариски мотор на Z-оска | Сензор за отисок на прст од страната | Сензор за далечина | Сензор за абиентална светлина во екранот|
Акцелеометар| Жироскоп| Електричен компас| IR blaster

Содржина на пакетот

Redmi Note 9S / адаптер / едноставна заштитна покривка / USB Type-C cable / SIM eject tool / упатство за корисникот /гаратна карта