Mi 9 – Overview

Мi 9

48 МP камера. Деталите се најважни

Кристално чисти фотографии

 

Holographic 
Стакленест изглед благо заоблен

Сафирно стакло
Стакло над камерата
Ултра цврсто и отпорно на гребење

Sony 48MP камера
Камера со највисоки оценки

Samsung AMOLED 
Дисплеј 
90.7% сооднос екран-дисплеј

Светска премиера од Qualcomm® 
Snapdragon™ 855 
Hyper процесор лидер во класата

20W безжично полнење
Брзо полнење

Најнов модел на ултра-широки леќи
Уште по широка перспектива

Подобрен сензор на допир 
25% побрз

Уште помоќен Snapdragon™ 855
Побрзо 20W безжично полнење
Биди првиот што ќе ги искуси новите можности

Неверојатно брз Snapdragon™ 855 процесор
20% побрз за игри, 45% подобрени CPU перформанси, 300% AI перформанси. 
Најголемиот напредок во Qualcomm® Snapdragon™ историјата

Во текот на историјата на паметни телефони, Snapdragon ™ е како мотор кој ги напојува светските уреди. Сега, Snapdragon ™ 855 претставува уште еден скок напред во изведбата. Изработена со 7nm процесна технологија, таа го предводи пакетот, и ние сме горди да бидеме први што ќе ги ставиме во вашите рацете преку Mi 9.

Супер брз Snapdragon™ 855
Со две турбо технологии за неверојатно перформанси

Оптимизацијата на системот овозможува брзи перформанси. Длабоката оптимизација на MI Turbo гарантира дека телефонот ќе има идеален статус за година и половина од употребата, а Game Turbo овозможува уште поголема брзина за извонредни игри

Најброзо безжично полнење со првиот 20W безжичен полнач во светот

Безжично полнење како никогаш до сега

Деновите на бавно безжично полнење се во минатото. Новите иновации сега овозможуваат целосно полнење за 90 минути со безжично полнење – тоа е дури и побрзо од традиционалното полнење со 18W. 

* Горенаведените податоци се добиени од лабораториите Xiaomi. Надградбите во направената брзина се во доминација на претходната генерација на телефони Xiaomi, а резултатите може да варираат во зависност од разликите во животната средина, верзијата на софтверот и изданието на производот. Бежичното полнење за безжичен микрофон (20W), вклучено со телефонот, е потребно за безжично брзо полнење од 20W.

Sony 48MP сензор за фотографирање
Ултра широк агол AI тројна камера
Неверојатен квалитет рангиран на највисокото место во светот

Со резолуција од 4 пати поголема од резолуција за смартфони со највисока резолуција во светот, 3 пати поголема осетливост на светлина

Што значи да имате камера со 4 пати повеќе пиксели како типичен 12MP паметен телефон? Тоа значи дека кога ќе зумирате, сè уште има доволно детали за да креирате квалитетна фотографија. Со полу-инчен светлосен сензор и 4-во-1 1.6μm големи пиксели, фотографиите се живи со боја. Всушност, фотоапаратот Mi 9 фотографира со повеќе детали од 4K телевизија.

Најнова камера со 3 леќи- Повеќе од само еден објектив. Поширок агол снимен од поблиску

Тајната на неверојатната фотографија? Три основни леќи: широк агол, телефото и ултра широк агол. Mi 9 има објектив со поширок опсег од типичните леќи, а камерата може да се поправи од дисторзија. Таа дури и поддржува макро фотографирање, така што нема граници за вашата креативност. Широка агол од 117 ° ви овозможува да фотографирате цели пејзажи во една фотографија

Моќен режим за ноќно фотографирање

Со полу-инчен светлосен сензор и 4-во-1 1.6μm големи пиксели, Mi 9 го прави ноќното фотогафирање на друго повисоко ниво. Потоа со режимот за фотографирање на Месечината, зумирајте за да ги видите деталите на месечината на вашиот телефон. Телефоните што се продаваат во првични серии може да не вклучуваат режим на месечината, кој ќе биде додаден подоцна преку ажурирање на OTA. Ажурирањата може да имаат различни стапки на напредок; Ве молиме погледнете го официјалниот MIUI веб-сајт (en.miui.com) за идните изданија.

Сликано со Mi 9 Moon режим

Слика од стандарден телефон

20MP Beautify селфи камера
Предна камера со AI портрет режим

Сензорот со висока резолуција од 20MP може интелигентно да ги комбинира пикселите во единечен 1.8μm пиксел, правејќи фотографии посветли при слаба светлина. И со подобрениот алгоритам за разубавување и позадинско замаглување на позадината во режимот на портрети, секое selfie станува како сонливо ремек-дело.

Холографски дизајн на стакло
Лесен, заоблен дизајн
Неописливо искуство

Холографска шема на бои, мешавина на метални рефлексии и бои на виножито. Почувнете ја иднината со бои кои се движат и се нишаат со светлината

Ако некогаш сте биле заинтригирани од мистериите на ѕвезденото ноќно небо, тогаш ќе го сакате изгледот на овој телефон. Направен со нанометриска ласерска технологија, финишот ги вади сите бои додека го предвижувате на светлина, создавајќи спектакуларен поглед.

 

Неверојатно чувство во вашите раце

Прво закривено стаклено тело на Xiaomi. За елегантен изглед на задната страна, но и повеќе од тоа, совршено ќе лежи во вашата дланка.

6.39″ Samsung AMOLED дисплеј на целиот екран
90.7% повшина на дипслеј, 3.6mm накосување

Како резултат на нашата немилосрдна посветеност на еволуцијата на Full Screen Display, Mi 9 пружа извонредно искуство овозможено преку прилагодување на сензорот во екранот.

90.7%

површина на дисплеј

3.6mm

накосување

>60000:1

сооднос на контраст

NTSC 103.8%

Широк спектар на бои

Подобрен сензор на отисок, вграден во екранот
 
 GPS со двојна фрекфенција и 
независно AI копче

Оптичко препознавање на отпечатоци вградено во екранот, 25% побрзо и попрактично

Со користење на оптички сензор за отпечаток од прст, вашиот отпечаток од прст се скенира со високо прецизно динамично фокусирање, скенирањето не е засегнато од светлина или суви раце

Независно AI копче

Едноставно притиснете за да го активирате вашиот асистент на Google. Копчето е исто така приспособливо – Сакате полесен пристап до камерата? Секогаш вклучувате на Режим на читање? Сега можете да го поставите копчето AI за да го направите тоа за вас, кога двојно ќе го притиснете. Откако ќе го пробате, нема да сакате да се откажете.